reklama

Prawa człowieka w filmie, czyli Festiwal "Watch Docs"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: watchdocs.pl

Prawa człowieka w filmie, czyli Festiwal "Watch Docs" - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościProblem łamania praw człowieka dotyka społeczeństw, grup i jednostek na całym globie. W Centrum Kultury wyświetlonych zostanie 10 filmów poruszających tę tematykę, aktualną od Chin, przez Syrię, Rosję, Ukrainę, aż do Polski. Dzisiaj rusza Objazdowy Festiwal Filmowy "Watch Docs".

Rusza Objazdowy Festiwal Filmowy "Watch Docs". W Centrum Kultury wyświetlonych zostanie 10 filmów poruszających tematykę praw człowieka. Ich akcja toczy się w różnych częściach globu, łącznie z Polską. Festiwal potrwa do 25 marca.

Dzięki produkcji „Jeszcze jutro” możemy poznać historię słynnej chińskiej poetki Yu Xiuhua, która zmaga się z porażeniem mózgowym i walczy o niezależność. Film „Wyspa Krym. Déjà vu” wprowadza w tematykę konfliktu rosyjsko-ukraińkiego, będącego pokłosiem protestów w Kijowie w 2013 roku. Z kolei „Cichy front” opowiada o dramacie syryjskich kobiet – gwałconych i zmuszanych do seksualnego niewolnictwa.

W trakcie festiwalu poruszone zostaną problemy w zakresie szeroko pojętych praw człowieka także na terenie Polski. Filmy „Zostaw ją”, a także „Puszcza Białowieska. Jesteśmy” opowiadają o ruchu na rzecz obrony Puszczy Białowieskiej, w której kontynuuje się kolejne wycinki drzew.

Między seansami przewidziano panele dyskusyjne z twórcami filmów, tłumaczone na polski język migowy. W ramach Festiwalu odbędzie się spotkanie z reżyserem „Wyspy Krym. Déjà vu” - Igorem Czajką, a także „Artykułu 18” - Bartoszem Staszewskim. W sobotę będziemy mieli możliwość porozmawiania z aktywistami Obozu dla Puszczy.

Festiwal Watch Docs rozpocznie się w Centrum Kultury o godzinie 18:00 filmem „Artykuł 18”. Jest to ponad godzinny dokument, który przedstawia problem związków partnerskich oraz stan debaty publicznej w kwestii praw LGBT w Polsce. Tytuł filmu nawiązuje do artykułu 18 Konstytucji RP, mówiącego o ochronie małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny. Stał się on orężem przeciwników formalizacji związków jednopłciowych. 

Objazdowy Festiwal Filmowy odbywa się w 40 miastach i jest częścią corocznego, warszawskiego Festiwalu "Watch Docs". Jego organizatorami są: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Społeczny Instytut Filmowy oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Festiwal objazdowy gromadzi corocznie 700 tysięcy widzów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia lubelskiego Festiwalu jest bezpłatny. Szczegóły na stronie internetowej ck.lublin.pl.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE