Reklama

Poszukiwania dokumentów o żołnierzu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: eostroleka.pl

Poszukiwania dokumentów o żołnierzu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Piotr Żudrak - współtwórca tablicy upamiętniającej żołnierzy V Rejonu Armii Krajowej Obwodu Łuków w Wojcieszkowie napisał do nas wiadomość. Chce aby w Łukowie powstała tablica poświęcona komendantowi WiN Obwodu Łuków.

Na temat Stefana Lemieszka nie wiadomo zbyt wiele. Urodził się w 1915 roku w Łukowie. Jego rodzicami byli: Wiktoria i Jakub. Miał dwoje rodzeństwa. W latach wojny był oficerem broni w Komendzie Obwodu Biała Podlaska. To także wykładowca na kursach podoficerskich 34 pp AK.

Swoją wiedzą na temat łukowianina podzielił się z nami Piotr Żudrak - potomek bohatera AK. Wzmianka o Stefanie Lemieszku (pseudonim "Alf") pojawia się w książce "Lubelski Okręg AK DSZ i WiN 1944-1947" autorstwa R. Wnuka.

Na podstawie doniesienia agenta o pseudonimie "Zbigniew" funkcjonariusze UB ustalili miejsce pobytu komendanta Obwodu Łuków (WiN) "Alfa" i komendanta rejonu "Żaboka". Pod pozorem zbierania świadczeń rzeczowych do wsi niedaleko Wojcieszkowa wyruszyła GO WP, do której przydzielono funkcjonariusza PUBP i czterech milicjantów. W trakcie przeszukiwania wsi żołnierze zobaczyli trzech uciekających ludzi, do których otworzyli ogień. Lekko ranny "Żabok" i jeden z konspiratorów zdołali uciec. Natomiast ranny "Alf" nie mógł uciekać, podjął walkę i został zabity....".

Piotr Żudrak, by dotrzeć do informacji na temat łukowianina jest w kontakcie z Instytutem Pamięci Narodowej oraz kustoszem Muzeum w Białej Podlaskiej. Prośba o współpracę dotarła także do Muzeum Regionalnego w Łukowie oraz Urzędu Miasta w Łukowie.

Teraz trwa zbieranie informacji na temat łukowskiego bohatera.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE