Reklama

Poprosili konserwatora o zalecenia do odbudowy pałacu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: www.polskiekrajobrazy.pl

Poprosili konserwatora o zalecenia do odbudowy pałacu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Fundacja Fundusz Rewitalizacji wystąpiła do bialskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków o zalecenia w związku z planami odbudowy pałacu Radziwiłłów.

3 września Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej i Julita Jarkowska wiceprezes Fundacji Fundusz Rewitalizacji podpisali list intencyjny w sprawie odbudowy pałacu Radziwiłłów. 21 września fundacja zwróciła się do konserwatora zabytków o zalecenia konserwatorskie do tej inwestycji. -Angażując się w ten projekt deklarowaliśmy energiczne, konsekwentne działania. Odpowiednia współpraca z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków jest tych działań niezbędnym elementem. Fundacja planuje zaangażowanie finansowe w badania konserwatorskie i archeologiczne oraz opracowanie koncepcji architektonicznej –mówi Maciej Bąk, prezes Fundacji Fundusz Rewitalizacji.

Według wstępnych koncepcji architektonicznych pałac ma nawiązywać wyglądem do tego z rycin z poł. XIX w. Będzie to prostokątna bryła z 6-ma kondygnacjami. Pałac będzie połączony z zachodnią oficyną i wieżyczką wschodnią arkadami. Szacowana powierzchnia całkowita to 8000 mkw.

Prezydent  Stefaniuk podpisując list intencyjny zapewniał, że teren pod budowę pałacu miasto wydzierżawi inwestorowi z zastrzeżeniem, że po terminie dzierżawy, teren z pałacem przejdzie na własność miasta. – Myślę, że taka dzierżawa to okres 25 do 30 lat – mówił pod koniec sierpnia, na spotkaniu z dziennikarzami. Zaznaczył jednak, że inwestor będzie chciał z inwestycji mieć jakieś korzyści z czym też trzeba się liczyć. – Przedsięwzięcie będzie kosztowne, to kilkadziesiąt mln zł – mówi Stefaniuk.


Fundacja Fundusz Rewitalizacji

Powstała w 2014 roku. Jak podaje w oficjalnych pismach jej celem jest działalność filantropijna i mecenat nad zabytkami kultury i dziedzictwa narodowego. Współpracuje z samorządami, stowarzyszeniami i organizacjami wspierającymi rewitalizację zabytków. Siedzibą fundacji jest Gdynia, a w jej zarządzie zasiadają Grzegorz i Jarosław Biereccy.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE