Wszystkie tabliczki mają kształt prostokąta o wysokości 13,5 cm i szerokości 9 cm. Tło jest koloru zielonego. W górnej części jest umieszczony symetrycznie wizerunek orła w koronie o wysokości i szerokości 8 cm, koloru białego, w dolnej części tablicy jest umieszczony symetrycznie w dwóch rzędach napis „POMNIK PRZYRODY" o wysokości liter 1 cm, również w kolorze białym. Dokładny ich wygląd ustala odpowiednie rozporządzenie Ministra Środowiska.
Drzewa ustanowione pomnikiem przyrody charakteryzują się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Wyróżniają je także szczególne cechy osobnicze, takie jak rozmiar i wiek. Wniosek o uznanie drzewa za pomnik przyrody może złożyć każdy. Wpisanie drzewa na listę pomników przyrody wymaga zgody właściciela terenu, na którym rośnie. W pobliżu drzewa nie mogą być prowadzone m.in. prace ziemne oraz inne prace budowlane. Drzewo zgłoszone do objęcia ochroną badane jest przez biegłego pod kątem walorów przyrodniczych i kondycji zdrowotnej.
Po uzyskaniu pozytywnej opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska ustanawiane jest pomnikiem przyrody mocą uchwały Rady Miasta.
Lista wszystkich pomników przyrody rosnących na terenie Lublina dostępna jest tutaj.
Pomniki przyrody otrzymają oficjalne tabliczki
Opublikowano:
Autor:
Lublin24
| Zdjęcie: UM Lublin
Przeczytaj również:
Wiadomości Najcenniejsze i dotąd nieoznakowane drzewa Lublina otrzymają oficjalne tabliczki pomników przyrody. Łącznie na terenie miasta jest 57 pomników przyrody, w tym 20 drzew i jeden szpaler kasztanowców (48 drzew), które będą oznakowane w ostatnich dniach kwietnia.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.