Reklama

Pomniki przyrody otrzymają oficjalne tabliczki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Lublin

Pomniki przyrody otrzymają oficjalne tabliczki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Najcenniejsze i dotąd nieoznakowane drzewa Lublina otrzymają oficjalne tabliczki pomników przyrody. Łącznie na terenie miasta jest 57 pomników przyrody, w tym 20 drzew i jeden szpaler kasztanowców (48 drzew), które będą oznakowane w ostatnich dniach kwietnia.

Wszystkie tabliczki mają kształt prostokąta o wysokości 13,5 cm i szerokości 9 cm. Tło jest koloru zielonego. W górnej części jest umieszczony symetrycznie wizerunek orła w koronie o wysokości i szerokości 8 cm, koloru białego, w dolnej części tablicy jest umieszczony symetrycznie w dwóch rzędach napis „POMNIK PRZYRODY" o wysokości liter 1 cm, również w kolorze białym. Dokładny ich wygląd ustala odpowiednie rozporządzenie Ministra Środowiska.

Drzewa ustanowione pomnikiem przyrody charakteryzują się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Wyróżniają je także szczególne cechy osobnicze, takie jak rozmiar i wiek. Wniosek o uznanie drzewa za pomnik przyrody może złożyć każdy. Wpisanie drzewa na listę pomników przyrody wymaga zgody właściciela terenu, na którym rośnie. W pobliżu drzewa nie mogą być prowadzone m.in. prace ziemne oraz inne prace budowlane. Drzewo zgłoszone do objęcia ochroną badane jest przez biegłego pod kątem walorów przyrodniczych i kondycji zdrowotnej.

Po uzyskaniu pozytywnej opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska ustanawiane jest pomnikiem przyrody mocą uchwały Rady Miasta. 

Lista wszystkich pomników przyrody rosnących na terenie Lublina dostępna jest tutajUdostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE