Reklama

Podtruli się tlenkiem węgla

Opublikowano:
Autor:

Podtruli się tlenkiem węgla - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Lubelscy policjanci wyjaśniają okoliczności podtrucia tlenkiem węgla dwóch osób w jednym z mieszkań przy ulicy Zamojskiej. Jak wstępnie ustalono w mieszkaniu niesprawna była instalacja odprowadzająca spaliny z piecyków opalanych drewnem. Policjanci i strażacy kolejny raz apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Zgłoszenie o tym zdarzeniu lubelscy policjanci otrzymali dziś po godzinie 5 rano. Zgłaszający przekazał informacje, że jego 22-letnia siostra nagle straciła przytomność. Po chwili kolejna osoba przebywająca w mieszkaniu zaczęła źle się czuć. W związku z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla obie osoby zostały przetransportowane do szpitala. Jak się okazało mieszkanie ogrzewane było trzema piecykami na drewno i węgiel. Wstępnie ustalono, że instalacja odprowadzająca spaliny była niedrożna. Na miejscu w dalszym ciągu pracują policjanci. Na dziś zaplanowano szczegółowe oględziny z udziałem biegłego.    Pamiętajmy, że obiekty budowlane, powinny być poddawane przez właściciela kontrolom stanu technicznego przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Taką kontrolę należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Zaniedbanie tego obowiązku, stwarza przede wszystkim realne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Pamiętać należy, że jest również zagrożone karą grzywny.

   Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i emitowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Takie urządzenie podnosi poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

    Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

Czad (tlenek węgla) to silnie toksyczny gaz, który jest BEZBARWNY i BEZWONNY. Człowiek nie jest w stanie go wyczuć ani zobaczyć. Najbardziej zagrożone są osoby, które korzystają z wszelkiego rodzaju pieców, kotłów gazowych lub CO. Jeśli nie ma dostatecznej ilości tlenu podczas spalania powstaje śmiertelny gaz. W odpowiednim stężeniu potrafi najpierw uśpić, a potem zabić ofiarę w kilkanaście minut.

Warto poznać i zastosować kilka najważniejszych zasad, które mogą uchronić przed zatruciem:

1.Robić systematyczne – przynajmniej raz w roku, przeglądy urządzeń wytwarzających ciepło.

2.Przeglądy muszą robić osoby posiadające aktualne kwalifikacje.

3.Pamiętać o przeglądzie kominiarskim, również raz w roku.

4.Dbać o prawidłowy napływ powietrza czyli tlenu do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE