Reklama

Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek 4

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Lublin

Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek 4 - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostatnie niespodzianki nie spowalniają tempa prac na Placu Litewskim. Jednocześnie pracują archeolodzy i ciężki sprzęt.

Plac przebudowy zajmuje już zdecydowaną większość terenu, jaki obejmie renowacja Placu, bo płotem odgrodzona została już jezdnia Krakowskiego Przedmieścia. Do dyspozycji pieszych pozostał chodnik wzdłuż budynku Poczty Polskiej.

Zaczęło się już usuwanie nawierzchni z ulicy. Widać kocie łby, które służyły za podkład pod asfaltową jezdnię, a wcześniej być może to one były nawierzchnią tej części Krakowskiego Przedmieścia. W pierwszym głębszym wykopie na Krakowskim Przedmieściu odnaleziono stare instalacje wodociągowe lub kanalizacyjne oraz drewniane podkłady, których niegdyś używano także do budowy ulic.

W tej części Placu Litewskiego, gdzie prace trwają najdłużej wciąż dzieje się najwięcej. Pełną parą ruszyła budowa nowej fontanny. W jej niecce powstaje już zbrojona konstrukcja głównego basenu, na dno wylewany jest beton.

W pobliżu, obok zabezpieczonych folią odkrytych fundamentów prawosławnego soboru wciąż pracują archeolodzy badający cmentarz, który istniał w tym miejscu, gdy na dzisiejszym Placu Litewskim stał kościół ojców Bonifratrów. Wciąż odkrywane są kolejne pochówki. Łącznie badacze odnaleźli do tej pory około 25 całych szkieletów. Inne kości są przemieszane, ale można szacować, że od początku prac na Placu Litewskim odnaleziono szczątki około stu osób, które spoczęły w tym miejscu od lat 40. XVII wieku, gdy zbudowano tu kościół. Przykościelny cmentarz funkcjonował około 150 lat, do czasu, gdy w Lublinie zaczęto zakazywać chowania zwłok przy kościołach (właśnie wtedy powstał cmentarz przy ul. Lipowej).

Niebawem zostaną przeprowadzone inne badania na terenie Placu Litewskiego, w związku z odnajdywaniem na jego terenie resztek poniemieckich materiałów wybuchowych z okresu II wojny światowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE