Reklama

Pierwszy miesiąc programu „Rodzina 500 plus”

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Lubelski Urząd Wojewódzki

Pierwszy miesiąc programu „Rodzina 500 plus” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Minął miesiąc od uruchomienia rządowego programu ?Rodzina 500 plus?. Już pierwsze tygodnie pokazały jak dużym zainteresowaniem wśród rodzin województwa lubelskiego cieszy się ta forma pomocy, która była jedną z ważniejszych obietnic wyborczych premier Beaty Szydło. Podsumowania tego okresu dokonał wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk na konferencji prasowej w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.

- Do 30 czerwca spodziewamy się 150 tys. wniosków. Na razie, mamy 83 proc. tej liczby czyli 125 tys. złożonych wniosków, które dotyczą 225 tys. dzieci – mówił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk

Najwięcej wniosków zostało złożonych w tradycyjnej papierowej formie, tylko 20 tys. z nich wpłynęło drogą elektroniczną. Już 65 tys. lubelskich rodzin otrzymało pierwsze środki finansowe. Do tej pory, przelaliśmy na konta 70 mln złotych. Do końca roku, będzie to łącznie ponad miliard złotych. To duży zastrzyk dla naszego regionu - dodał wicewojewoda.

Największymi beneficjentami programu „Rodzina 500 plus” są rodziny wielodzietne. W całym województwie jest 11 rodzin z 11 różnych gmin, które otrzymają świadczenie na dziewięcioro dzieci. Jest też jedna rodzina, w której 10 osób jest uprawnionych do świadczenia wychowawczego. Otrzyma ona zatem co miesiąc pomoc w wysokości 5 tys. złotych.

Sprawność systemu, a także sposób wykorzystania środków były przedmiotem wypowiedzi Krzysztofa Marka, przedstawiciela Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Jest on ojcem sześciorga dzieci. Otrzymane przez jego rodzinę już 21 kwietnia br. środki zostaną wykorzystane zarówno na najpilniejsze potrzeby egzystencjalne (zobowiązania związane z kredytem hipotecznym, potrzeby związane z niepełnosprawnością jednego z dzieci), jak i na cele edukacyjne, m.in. kupno instrumentów potrzebnych do kształcenia muzycznego.

Wicewojewoda podkreślił, że realizacja programu „Rodzina 500 plus” przebiega sprawnie, m.in. dzięki zaangażowaniu osób za to odpowiedzialnych. Podziękował zastępcy dyrektora wydziału polityki społecznej LUW Mariuszowi Kidajowi za intensywne wdrażanie programu. Zwrócił uwagę na aktywną pracę  samorządów w tym zakresie np. gmina Janowiec w kwietniu na wydała decyzje o wypłacie 500 złotych rozpatrując na bieżąco wszystkie 245 złożonych wniosków. W wielu gminach np. Podedwórze czy Jabłoń  realizacja wniosków jest na poziomie 99 procent.

W  promowaniu programu „Rodzina 500 plus” i w kampanii informacyjnej pomagają Busy 500 plus - mobilne punkty informacyjne, które odwiedzając gminy, docierają do tych mieszkańców, którzy o programie nie słyszeli, a jest ich jeszcze 2,7 procent w Polsce. Chodzi o to, aby udzielić im wszelkich informacji, zachęcić do skorzystania z  prawa do świadczenia wychowawczego na dzieci. Mobilne biuro programu realizuje także cel monitorujący: zdobywa na miejscu orientację co do etapu i tempa realizacji zadania w poszczególnych gminach oraz wspiera je we wdrażaniu zapisów nowej ustawy.

Ustawa dotycząca Programu 500 plus przyjęta została 11 lutego br., a podpisana przez prezydenta 17 lutego. Program „Rodzina 500 plus” ruszył 1 kwietnia br. Przewiduje on, że 500 złotych miesięcznie przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, do ukończenia 18 roku życia. Świadczenie na pierwsze dziecko otrzymują natomiast te rodziny, w których dochód na głowę nie przekracza 800 złotych  lub 1200 złotych, jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne. Wniosek pozwalający na uzyskanie świadczenia z wyrównaniem od miesiąca kwietnia powinien być złożony w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia ustawy, czyli od 1 kwietnia do 1 lipca br.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE