Reklama

Pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych – zobacz opinie uczniów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Uczennice "Biskupiaka" po egzaminie gimnazjalnym

Pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych – zobacz opinie uczniów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zobacz jakie pytania pojawiły się na egzaminie gimnazjalnym w części humanistycznej. Co na to uczniowie?

O godzinie 9.00 rozpoczął się egzamin z historii i WOS-u. Uczniowie mięli na jego rozwiązanie 60 minut (dyslektycy 80). Po przerwie gimnazjaliści napisali egzamin z języka polskiego. Czas trwania tej części to 90 minut (dla dyslektyków 135).

 - Ja przygotowywałam się od samego początku gimnazjum. Przez ostatni semestr intensywnie rozwiązywałam egzaminy z poprzednich lat. Uczyłam się też na fakultetach organizowanych przez moją szkołę, które odbywały się w soboty – opowiada Łucja z Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Lublinie ("Biskupiak").

- Myślałam, że egzaminy będą dużo trudniejsze. Najbardziej zaskoczyła mnie charakterystyka na języku polskim. Spodziewałam się rozprawki i do tego się przygotowywałam. Ale to był taki luźny temat i łatwo było znaleźć bohatera do opisania – dodaje Łucja.

Temat wypracowania na języku polskim brzmiał: „Napisz charakterystykę bohatera literackiego, który kierował się najważniejszą dla siebie wartością, dokonując życiowego wyboru”. Czytanie ze zrozumieniem dotyczyło między innymi tekstu Małgorzaty Musierowicz Tygrys i róża. Pojawiło się także polecenie: „Czy dążenie do skrótowości w codziennym komunikowaniu się jest zjawiskiem pozytywnym czy negatywnym”. Odpowiedź należało sformułować na podstawie tekstu Jana Burzyńskiego Rowerować, teatrować czy kawkować  oraz własnych obserwacji.

 Z kolei na egzaminie z historii i WOS-u pojawiły się pytania m. in. o wojnę secesyjną, filozofię Jeana-Jacques Rousseau, polskich królów, Imperium Rzymskie, demokrację bezpośrednią czy budżet Rzeczpospolitej Polskiej.

 - Egzamin z historii nie był jakoś szczególnie trudny, ale wydaje mi się, że te z poprzednich lat były łatwiejsze. Bardzo się zdziwiłam, kiedy zobaczyłam pytania z I wojny światowej. Myślałam że nie będzie tego działu historii, który omawia się w gimnazjum najpóźniej. Myślę, że wiele szkół nie zdążyło go jeszcze przerobić – twierdzi Łucja Kuźma.

- Uważam, że egzamin z języka polskiego był bardzo łatwy, ale dużą trudność sprawiła mi część z historii i WOS-u. Spodziewałem się pytań z odzyskania niepodległości, bo jest 100 rocznica, ale nic takiego się nie pojawiło – opowiada z kolei gimnazjalista Maciek.

W czwartek odbędzie się część matematyczno-przyrodnicza, a w piątek egzaminy z języka obcego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE