reklama
reklama

Owce zamiast kosiarek przy zamku na Lubelszczyźnie. Ostatnie chwile na zobaczenie stada

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Screen - Zamek w Janowcu - oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym/Facebook

Owce zamiast kosiarek przy zamku na Lubelszczyźnie. Ostatnie chwile na zobaczenie stada - Zdjęcie główne

foto Screen - Zamek w Janowcu - oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym/Facebook

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKończy się trzeci sezon wypasu stada owiec przy Zamku w Janowcu. To wspólny projekt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
reklama

- Jeszcze w tym miesiącu wybierając się do Zamku w Janowcu macie okazję spotkać nasze zamkowe owieczki! Śpieszcie się, bo kolejna taka okazja będzie dopiero na wiosnę! - zachęca Zamek w Janowcu - oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

To wspólne zadanie Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

reklama

Stado owiec można spotkać w otulinie parku zamkowego w Janowcu.

- Celem zadania realizowanego wspólnie z Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie  jest ochrona i przywrócenie bioróżnorodności ciepłolubnych muraw napiaskowych we wschodniej części zespołu zamkowo-parkowego oraz na części południowego stoku skarpy z zachowanymi tarasami dawnej winnicy - tłumaczy Muzeum Nadwiślańskie. - Obszar ten został zimą wyczyszczony z podrostu drzew i krzewów, dzięki czemu odsłoniły się powiązania widokowe na dolinę Wisły i miasteczko. Aby powstrzymać odrastanie gatunków inwazyjnych zdecydowano się, w oparciu o pozytywne doświadczenia innych instytucji, na wypas owiec rodzimej rasy – świniarka.

reklama

Owce jeszcze do niedawna były elementem pejzażu miasteczka.  - Ostatnie stado zniknęło niestety kilka lat temu. Lokalne tradycje pasterskie, jako niematerialne dziedzictwo kulturowe, stanowią bardzo interesujące zagadnienie badawcze, które muzealnicy z oddziału Zamek w Janowcu zamierzają rozpoznać i udokumentować, rejestrując m.in. relacje lokalnych hodowców owiec - dodaje Muzeum.

 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama