Reklama

Ostrzeżenie IMGW-PIB

Opublikowano: pt, 22 gru 2017 05:54
Autor: | Zdjęcie: internet

Ostrzeżenie IMGW-PIB - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy ostrzega przed marznącymi opadami. Nocą z 21/22.12 w województwie lubelskim w wyniku niesprzyjających warunków atmosferycznych wystąpią opady marznącego deszczu, co spowoduje gołoledź na drogach.

Jak informuje IMGW-PIB: Strefa opadów przemieszczać się będzie z północnego zachodu na południowy wschód województwa. Marznące opady występować będą prawdopodobnie późnym wieczorem oraz w pierwszej połowie nocy - ostrzeżenie obowiązuje od godziny 17 w czwartek i utrzyma się do godziny 6 rano w piątek.

            Gołoledź to zwykle cienka, prawie niewidoczna warstwa lodu przykrywająca jezdnię. Wytwarza się, kiedy temperatura spadnie poniżej zera, wiążąc zawartą w powietrzu wilgoć lub wodę z deszczu. Największym problemem z gołoledzią jest to, że jest bardzo trudna do zauważenia. Z daleka droga może wyglądać na suchą i "czarną", jednak w rzeczywistości może przykrywać ją niewielka warstewka lodu. Gołoledź możemy zauważyć nad ranem na nasłonecznionej nawierzchni dość łatwo: droga będzie się błyszczała. Gołoledź może też wytworzyć się pod warstwą świeżego śniegu.

Potencjalną możliwość powstania gołoledzi można dość łatwo przewidzieć. Jest niemal pewne, że gdy zimą pada deszcz lub deszcz ze śniegiem, to na wychłodzonej i wcześniej oczyszczonej ze śniegu lub błota pośniegowego jezdni pojawi się lód. Błoto pośniegowe jest w takim przypadku dobroczyńcą kierowcy: zawiera substancje obniżające temperaturę krzepnięcia wody, tym samym uniemożliwia zamarznięcie wody opadowej na drodze.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE