Reklama

Reklama

Opiekunowie niepełnosprawnych chcą bezpłatnych przejazdów lubelskimi środkami transportu

Opublikowano: ndz, 22 lis 2020 12:00
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Opiekunowie niepełnosprawnych chcą bezpłatnych przejazdów lubelskimi środkami transportu - Zdjęcie główne

Opiekunowie niepełnosprawnych chcą bezpłatnych przejazdów lubelskimi środkami transportu | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych wnioskują, o to, żeby bezpłatne przejazdy środkami transportu przysługiwały im, nawet jeśli niepełnosprawny podopieczny skończy 26 lat. Uważają, że przejazdy są drogie, a podpieczni potrzebują pomocy.

Reklama

Do Urzędu Miasta wpłynęła petycja rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, które ukończyły 26 lat. Wnoszą oni o zmianę uchwały w sprawie opłat za usługi przewozowe osób środkami lokalnego transportu zbiorowego zlecane przez Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie. Jest w niej mowa kto dokładnie jest uprawniony do bezpłatnych przejazdów. Są to m.in. osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności czyli całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji z opiekunem towarzyszącym im w pojeździe (nie podano informacji dotyczących wieku uprawnionych). Z darmowych przejazdów mogą też korzystać niepełnosprawni będący w wieku od 16 26 lat i o znacznym, umiarkowanym, lekkim stopniu niepełnosprawności z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy przy przejazdach z miejsca zamieszkania do placówki oświatowej, ośrodka terapii, ośrodka rehabilitacji, ośrodka wsparcia oraz warsztatu terapii zajęciowej i z powrotem. Darmowe przejazdy obejmują też opiekunów takich niepełnosprawnych, z uwzględnieniem, że niepełnosprawni muszą być w wieku od 16 do 26 lat. 

 

Zdaniem autorów petycji odpowiednia zmiana tej uchwały pozwoliłaby im na bezpłatne przejazdy środkami lokalnego transportu w Lublinie po odwiezieniu i w drodze powrotnej po niepełnosprawnego. Chodzi tylko i wyłącznie przejazdy na trasie od miejsca zamieszkania do placówki, ośrodka terapii, rehabilitacji, wsparcia oraz warsztatów terapii zajęciowej.

 

Wnioskujący przekonują, że niepełnosprawność nie kończy się z chwilą ukończenia 26 roku życia. Osoby te nie są zdolne do samodzielnego życia, potrzebują całodobowej opieki osób trzecich, tym samym nie potrafią samodzielnie korzystać z transportu zbiorowego. Dlatego potrzebują pomocy w przmieszczaniu się. 

 

- Na chwilę obecną takie przejazdy są dużym obciążeniem finansowym dla rodzin z niepełnosprawnymi. Rodzice i opiekunowie często rezygnują z pracy na rzecz opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Wydatki na bilety środkami transportu zbiorowego w Lublinie na dowiezienie i odebranie z Ośrodka osoby niepełnosprawnej (od poniedziałku do piątku) są sporym miesięcznym obciążeniem dla rodziców i opiekunów - opisują autorzy petycji. 

 

Pismo wpłynęło do Ratusza w drugiej połowie października. Zgodnie z prawem odpowiedź musi być udzielona w ciągu 3 miesięcy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE