Prof. Giuseppe Guarnaccia nowym Honorowym Obywatelem Lublina
Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin nadawane jest uchwałą Rady Miasta z inicjatywy prezydenta lub grupy radnych. W sprawie nadania wyróżnienia prof. Giuseppe Guarnaccia, stosowną uchwałę Rada Miasta podjęła na sesji 23 kwietnia.
Dzięki działalności naukowej prof.Guarnaccia, Lublin stał się centrum konferencji, spotkań i warsztatów specjalistów z zakresu okulistyki z całego świata. Dlatego możliwy jest teraz rozwój kompetencji kadr specjalistów. Guarnaccia jest spejcalistą okulistyki na świecie, a w swojej karierze zawodowej przeprowadził ok. 12 tys. operacji zakończonych sukcesem.
- Nadanie aktu Honorowego Obywatela Miasta Lublin jest wyrazem wdzięczności i uznania dla zasług związanych z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji międzynarodowej naszego miasta, jako rozpoznawalnego ośrodka medycznego w dziedzinie okulistyki, gdzie świadczone są innowacyjne usługi medyczne na światowym poziomie - informuje Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.
Giuseppe Guarnaccia pochodzi z Mesyny we Włoszech. Jest profesorem siatkówki na Uniwersytecie Mediolańskim w szpitalu San Raffaele oraz dyrektorem Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) w szwajcarskim Lugan. Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in.: wyróżnienie National AVIS, IARVO National oraz nagrodę Anassilaos i B. Donato. Ma 68 lat.
W skutek starań profesora w Lublinie założono satelitarne centrum ESASO, będące jedyną w Europie, a drugą na świecie filią Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki w Szwajcarii. Jedną z zasług było połączenie streamingiem bloku operacyjnego Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego Lublin z centrami okulistycznymi na świecie.
Poniedziałkowe wydarzenie poprzedzi msza święta w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 12.00, a uroczystość wręczenia Aktu odbędzie się w Trybunale Koronnym i zacznie się ok. godz. 13.00.
Honorowi Obywatele Miasta Lublin
W gronie Honorowych Obywateli Miasta Lublin znajdują się: prof. Wiesław Chrzanowski - adwokat i polityk, Marian Chojnowski - prezydent Lublina w 1944 roku, prof. Andrzej Nikodemowicz - kompozytor, dr Wanda Półtawska - lekarka, Julia Hartwig - poetka, Rita Gombrowicz - badaczka literatury, prof. Rocco Buttiglione - włoski polityk, Ryszard Kaczorowski - prezydent RP na uchodźstwie, prof. Norman Davies - historyk, ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, św. Jan Paweł II - papież, o. Hubert Czuma, ks. Infułat Grzegorz Pawłowski i o. Ludwik Wiśniewski.