Reklama

Obchody 101. rocznicy Bitwy pod Jastkowem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UW Lublin

Obchody 101. rocznicy Bitwy pod Jastkowem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W uroczystościach upamiętniających bitwę stoczoną pod Jastkowem w 1915 roku przez polskich legionistów uczestniczyli: wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, p.o. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk, kombatanci, młodzież oraz członkowie Związku Piłsudczyków.

   Obchody rozpoczęły się w środę o godzinie 8.00, gdzie pod tablicami pamiątkowymi na lubelskim ratuszu, zostały złożone kwiaty. Następnie kombatanci, młodzież, członkowie Związku Piłsudczyków oraz zaproszeni goście przeszli pod pomnik legionistów na cmentarzu wojskowym przy ul. Białej w Lublinie. Tam w asyście żołnierzy i strzelców również  oddano hołd bohaterom składając wieńce i  kwiaty.


 
   Tradycyjnie już po raz 14. z Lublina uczestnicy wyruszyli w Marszu Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego do Jastkowa na Cmentarz Legionistów, gdzie sprawowana była  msza święta polowa w intencji polskich żołnierzy.


 
   Po apelu poległych i salwie honorowej oraz złożeniu wieńców pod pomnikiem legionistów rozpoczęła się ceremonia wręczenia odznaczeń. Minister Jan Kasprzyk wręczył 4 medale „Pro Patria”, przyznane przez Urząd Kombatantów i Osób Represjonowanych w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.


 
   Wicewojewoda w swoim wystąpieniu przypomniał historię walk Polaków, którzy z wielkim trudem i poświęceniem walczyli o wolność Polski. Podkreślił, że dzięki temu poświęceniu polska ziemia wydała plon, na który Polacy czekali bardzo długo.


 
Te wielkie miejsca - takie jak  Jastków, Wola i inne, o których wspominamy,  stanowią punkty odniesienia i refleksji o wydarzeniach z naszej historii, okupionych krwią i potem naszych przodków, których owocem było odzyskanie niepodległości – powiedział wicewojewoda Robert Gmitruczuk.
 

   Podziękował tym wszystkim, którzy kultywuję tradycję marszałka Józefa Piłsudskiego i jego Legionów. Szczególne podziękowania w imieniu swoim i wojewody Przemysława Czarnka skierował do Tomasza Dyzmy, prezesa lubelskiego oddziału Związku Piłsudczyków oraz wójt Gminy Jastków Teresy Kot za ich postawę sprzyjającą krzewieniu  najwyższych wartości i pielęgnowaniu tradycji przekazywanych następnym pokoleniom.
 

    Uroczystości zakończyły się prezentacją książki „Jastków 1915. W setną rocznicę bitwy” oraz koncertem patriotycznym w wykonaniu młodzieży Gimnazjum w Jastkowie oraz „Zespołu Pieśni i Tańca Dąbrowica”.  

   
 
***
 
Bitwa pod Jastkowem została  stoczona w dniach 31 lipca - 3 sierpnia 1915 roku pomiędzy pododdziałami Legionów Polskich a wojskami rosyjskimi w rejonie miejscowości Jastków, 12 km na północny zachód od Lublina.
 

Bitwa jastkowska należała do największych starć Legionów Polskich na terenie Królestwa Polskiego. Była to pierwsza bitwa, podczas której polskie oddziały miały dużą samodzielność i o samym przebiegu walk decydowali dowódcy pułków oraz Józef Piłsudski jako główny dowódca. Był to pierwszy większy bój 4 pułku piechoty Legionów Polskich, uważany za swoisty chrzest bojowy tej formacji.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE