Reklama

Reklama

Niższe podatki dla rencistów i emerytów. ZUS wyjaśnia

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Niższe podatki dla rencistów i emerytów. ZUS wyjaśnia - Zdjęcie główne

Niższe podatki dla rencistów i emerytów. ZUS wyjaśnia | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W życie wchodzą zmiany podatkowe, które obejmą emerytów i rencistów. Zyska na nich ok. 3,1 mln osób, które za cały 2022 rok zapłacą niższy podatek niż na zasadach z roku ubiegłego.

Reklama

Reforma podatkowa, która wchodzi w życie 1 lipca, oznacza obniżkę podatku dla emerytów, rencistów i osób pobierających zasiłki. - Stawka podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w pierwszym przedziale skali podatkowej zostanie obniżona z 17 do 12 proc. i będzie dotyczyć przychodów uzyskanych od 1 stycznia tego roku - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W związku ze zmianami, od lipca z emerytur i rent będzie potrącana zaliczka na PIT według stawki 12 proc., pomniejszana o 300 zł miesięcznie. Na zmianach ma zyskać ok. 3,1 mln emerytów i rencistów, a przeciętna korzyść ma dla nich wynieść rocznie około 726 zł.

Ze świadczeń w wysokości do 2500 zł brutto miesięcznie nadal nie będzie potrącany podatek. - Z kolei osoby pobierające emeryturę między 2,5 tys. a 9,3 tys. złotych otrzymają w lipcu wypłatę na rękę wyższą o kilkadziesiąt złotych niż w czerwcu. Na przykład, jeśli ktoś pobierał emeryturę w wysokości 3000 zł, zyska 25 zł. Osoby ze świadczeniem 4500 zł otrzymają w lipcu wypłatę wyższą o 100 zł. Najwięcej w tej grupie zyskają świadczeniobiorcy, którzy miesięcznie otrzymują około 4920 zł. W lipcu mogą liczyć na przelew wyższy nawet o 121 zł - wylicza szefowa ZUS.

Emeryci i renciści mają zyskać na zmianach, jeśli chodzi o wysokość podatku za cały ten rok. - To właśnie z rozliczenia rocznego wynika, jakie finalnie są nasze obciążenia podatkowe. Z naszych obliczeń wynika, że emerytury i renty osób zyskujących mieszczą się w granicach 2,5 tys.–16 tys. zł. Na przykład osoba ze świadczeniem 3000 zł miesięcznie zapłaci o 2095 zł mniej podatku za cały bieżący rok. Z kolei osoba otrzymująca emeryturę lub rentę w wysokości miesięcznej 4500 zł może liczyć na niższy podatek o 1606 zł - wyjaśnia prof. Uścińska.

Osoby ze świadczeniami powyżej 16 tys. zł brutto zapłacą większy podatek roczny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy