Reklama

Negatywna odpowiedź w sprawie likwidacji filii biblioteki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Negatywna odpowiedź w sprawie likwidacji filii biblioteki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ogólnopolska praktyka wykazuje, że każda likwidacja stanowi niekorzystny fakt dla czytelników, którego efektem jest mniejsze zainteresowanie książką i czytelnictwem i tak już zmarginalizowanym przez współczesne media elektroniczne. Tak brzmi jedno ze zdań negatywnej odpowiedzi lubelskiej biblioteki.

28 kwietnia Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łukowie, znajdującej się na osiedlu Unitów Podlaskich. Po podjęciu uchwały ruszyła dalsza procedura.

Radni, podejmując uchwałę, upoważnili Burmistrza do wystąpienia do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie z prośbą o wydanie opinii dotyczącej zamiaru likwidacji filii. Do Urzędu Miasta dotarła odpowiedź. Jak czytamy w piśmie:
Biblioteki są enklawą tzw. kultury wyższej służąc jednocześnie wszystkim grupom wiekowym i społecznym mieszkańców. W naszej opinii, wydatki organizatora na biblioteki są niewielkie. Nie znajduje potwierdzenia uzasadnienie, że przewidywana likwidacja powinna przynieść oszczędności finansowe. W przypadku Filii w Łukowie utrzymanie lokalu oraz pensje nie są wysokie, ponieważ w Bibliotece zatrudniona jest jedna osoba.

Dla dyrektor wojewódzkiej biblioteki Zofii Ciuruś ważne są także inne aspekty, jak chociażby bliskość filii dla czytelników. Jako przykład dobrego funkcjonowania bibliotek i dotowania ich przez samorząd, podaje w piśmie biblioteki w gminie Łuków.

Opinia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie nie jest jednak dla radnych wiążąca. Jak powiedział nam zastępca burmistrza Marcin Mateńko:
Odpowiedź Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie jest negatywna, ale nie jest dla nas wiążąca. Przypomnę, że remontowana jest główna siedziba biblioteki. Udostępnione będą dodatkowe pomieszczenia przez co powierzchnia czytelnicza się zwiększy.

Teraz Rada Miasta zapozna się z nadesłaną opinią i przystąpi do głosowania już nad uchwałą likwidującą jednostkę.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE