Reklama

Muzyczna przyjaźń w okresie romantyzmu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internet

Muzyczna przyjaźń w okresie romantyzmu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Johannes Brahms i Antonin Dvořák należą do czołowych przedstawicieli muzyki klasycznej okresu romantyzmu. Dzisiejszy koncert w DK LSM "Brahms i Dvořák - historia artystycznej przyjaźni" będzie spotkaniem twórczości obu kompozytorów.

Antonin Dvořák (1841-1904) jest jednym z czołowych przedstawicieli czeskiej szkoły narodowej, która za jego sprawą wpisała się w nurt ogólnoeuropejskiej kultury muzycznej. Jego twórczość wyrosła z rodzimych tradycji, a czeską muzykę ludową ubierał w klasyczne formy. Został zapamiętany przede wszystkim jako twórca symfonii, chociaż cenione są także jego: kameralistyka, pieśni, rzadziej wykonywane opery oraz trzy koncerty solowe. Bujną inwencją, energią i perfekcjonizmem podbił serca melomanów i krytyków w Europie i Nowym Jorku. Jego talent i warsztat zaskarbił sobie szacunek starszego, uznanego już i wysoko cenionego niemieckiego kompozytora Johannesa Brahmsa, który go wspierał i polecał wydawcom.

Brahms (1833–1897) jeszcze silnej zwracał się ku przeszłości i chciał kontynuować wzorce uznane w romantyzmie za przedawnione. Jego twórczość mocno nawiązywała do niemieckiej tradycji, a jej źródeł należy upatrywać w dziełach Beethovena, Bacha, Haydna czy Mozarta. Choć był tradycjonalistą i nie miał na celu rewolucjonizowania muzyki (w przeciwieństwie do wielu ówczesnych twórców), wykazał, że formy klasyczne są w stanie wyrażać wciąż coś nowego i nieodkrytego. Pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny w postaci ballad, pieśni, rapsodii, walców, koncertów i symfonii.

Obu kompozytorów połączyły muzyczne inspiracje, z których zrodziła się serdeczna przyjaźń pomiędzy nimi. Koncertu jej poświęconego wysłuchamy dziś w Domu Kultury LSM.
Wystąpią:
Daniel Dmowski – skrzypce (1 kl. gimnazjum Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie)
Basia Flis – skrzypce (kl. 3 Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie)
Justyna Zańko – skrzypce
Artur Figiel – klarnet
Teresa Księska-Falger – fortepian, słowo o muzyce.

W programie obok utworów Brahmsa i Dvořáka usłyszymy koncerty Vivaldiego, Riedinga, Tučeka, Legendę op. 17 Wieniawskiego oraz sonatę c-moll Beethovena.

19 marca 2018 r. (poniedziałek)
godz. 18:00
Dom Kultury LSM ul. Wallenroda 4a
wstęp: 10 zł


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE