Reklama

Reklama

Lublin: Zwierzęta pomagają dzieciom i seniorom. W ramach terapii

Opublikowano: ndz, 28 lis 2021 13:22
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie wprowadza dogoterapię, czyli metodę wspierania rozwoju i rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz aktywizacji osób starszych. To jedna form zajęć terapeutycznych kierowanych do osób korzystających ze wsparcia miejskich placówek.

Reklama

- Miasto tworząc nowoczesny system usług społecznych sięga po rozwiązania innowacyjne, aby odpowiedzieć na wszystkie potrzeby mieszkańców wymagających pomocy. Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie kieruje swoje działania do osób, które ze względu na wiek, stan zdrowia, niepełnosprawność potrzebują pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych. Oprócz standardowych usług, takich jak wyżywienie, zajęcia aktywizujące, wsparcie psychologiczne, zajęcia prozdrowotne oferta kierowana do podopiecznych obejmuje nowe rodzaje terapii. Jednym z nich są zajęcia ze zwierzętami. Wspólne przebywanie z nimi poprawia nastrój, skłania do wysiłku zarówno intelektualnego jak i fizycznego, mobilizuje pamięć, a ponadto wzbudza motywację do udziału w kolejnych zajęciach terapeutycznych - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.
 
 
Grupę zajęć terapeutycznych stanowią spotkania ze zwierzętami - psami, kotami i końmi. Seniorów, dzieci oraz osoby z niepełnosprawnościami odwiedza 6-miesięczny pies o imieniu Whoopi. To rodowodowy bokser o czarno-brązowym umaszczeniu. Towarzyszy mu właścicielka - dogoterapeutka, będąca dyplomowaną behawiorystką COAPE i trenerką psów. Ich działania koncentrują się na aktywizowaniu uczestników oraz przekazaniu im wiedzy z zakresu behawiorystyki. Inne psy biorące udział w zajęciach to seter irlandzki o imieniu Fado oraz owczarek środkowoazjatycki Azja. Z kolei w trakcie hipoterapii dzieci spotykają się z Mirandą, czyli kasztanowym koniem rasy haflinger. 
 
- Interakcja ze zwierzakiem zachodząca podczas zajęć przynosi korzyści we wszystkich obszarach funkcjonowania człowieka, a więc zarówno w sferze psychicznej, fizycznej, intelektualnej i społecznej. Ponadto wzbudza motywację do udziału w kolejnych zajęciach terapeutycznych. Wszystkie zajęcia prowadzone są zgodnie z zasadą wzajemnego szacunku, z naciskiem na to, żeby zarówno osoby biorące udział w terapii, jak i zwierzęta czuły się dobrze i bezpiecznie - wyjaśnia Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Relacje ze zwierzętami skłoniły podopiecznych do wzięcia udziału zbiórce darów dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Do połowy listopada w placówkach Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie zbierano karmę, koce i ręczniki, które przekazano do Schroniska. W akcji wzięli udział pracownicy i podopieczni ośrodków.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy