Reklama

Reklama

Lublin: Zbliża się Samorządowy Kongres Trójmorza

Opublikowano: ndz, 15 maj 2022 17:34
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Lublinie odbędzie się Samorządowy Kongres Trójmorza, w którym będą uczestniczyć władze samorządowe z 12 państw. W programie jest m.in. Forum Gospodarcze.

Reklama

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się wideokonferencja zapowiadająca Samorządowy Kongres Trójmorza, który odbędzie się 6 i 7 czerwca w Lublinie. W Kongresie będą uczestniczyć władze samorządowe z 12 państw z obszaru trzech mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. W tym roku do debaty dołączy również Ukraina.

- Współpracując na poziomie samorządów, możemy budować dobry klimat nie tylko do współdziałania gospodarczego czy kulturalnego, ale także jednoczenia się w imię idei wolnej, demokratycznej Europy. Podczas kongresu spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak w kontekście samorządów śródmorskich możemy wpływać na nasze rządy i relacje między Unią Europejską a Ukrainą, która broni dziś swojej suwerenności -  podkreślał marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

- Chcemy z jednej strony przeprowadzić dyskusję, która będzie zorientowana na przyszłość regionów Inicjatywy Trójmorza, w tym na województwo lubelskie. Z drugiej zaś strony pokazać, że inicjatywa ta nie jest konkurencją dla Unii Europejskiej. Wierzymy, że Trójmorze ma szanse pomóc w procesie odbudowy Ukrainy po wojnie - dodał dr hab. Marcin Szewczak, prezes Instytutu Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego.

Podczas tegorocznej edycji Kongresu zostaną zaproponowane nowe linie programowe: Forum Gospodarcze, Seminarium dotyczące programów Interreg, a także Debata Regionów. Wiodącymi zagadnieniami tegorocznej edycji będą: Inicjatywa Trójmorza – Ukraina: wyzwania współpracy, Infrastruktura: Korytarze transportowe na osi północ–południe

Partnerem merytorycznym panelu jest Ministerstwo Infrastruktury RP. Dyskusja dotyczyć będzie problemu: "Czy istnieje potrzeba redefinicji polityki korytarzy transportowych na osi północ–południe w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej? Finalizacja prac na szlakach drogowych, spójna sieć połączeń kolejowych”. Do udziału w panelu zostali zaproszeni ministrowie ds. transportu Bułgarii, Grecji, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier.

Planowana jest też Debata Regionów: Sieć Regionów Trójmorza - współpraca z regionami ukraińskimi, realizowana w ramach programu finansowanego przez MSZ RP „Dyplomacja publiczna 2022”, zostanie poświęcona rozbudowie samorządowego komponentu Inicjatywy Trójmorza oraz kwestii wzmocnienia współpracy międzyregionalnej w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Dyskusja dotyczyć będzie zarówno wsparcia dla uchodźców, przybywających z Ukrainy do sąsiedzkich regionów na obszarze państw unijnych należących do Inicjatywy Trójmorza, jak również idei pogłębionego wsparcia we wdrażaniu funduszy przedakcesyjnych i odbudowy - tłumaczyła Izabela Szczęsna-Kowalczyk, zastępca dyrektora w Kancelarii Marszałka.

W trakcie kongresu zaplanowano też punkt "Programy Interreg płaszczyzną współpracy Regionów Trójmorza". Temat przewodni seminarium będzie dotyczyć znaczenia programów Interreg w rozwijaniu współpracy międzynarodowej ze szczególnym uwzględnieniem priorytetów zidentyfikowanych w ramach Inicjatywy Trójmorza. Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, dotyczących realizacji wspólnych projektów w ramach Programów Interreg, trwałych efektów i ich wpływu na procesy rozwojowe w regionach Trójmorza staną się głównymi tematami debaty. Kolejną kwestią będzie również wskazanie potrzeb, możliwości oraz sposobów budowania trwałej i długoterminowej współpracy pomiędzy regionami w latach 2021-2027.

Planowane jest również Forum Gospodarcze. W trakcie czterech paneli poruszona zostanie szeroko rozumiana współpraca gospodarcza przedstawicieli regionów Trójmorza.

- Forum będzie odbywało się w formule hybrydowej. W tym roku zorganizujemy również wizyty studyjne, podczas których przedstawimy ofertę innowacyjnych przedsiębiorstw z województwa lubelskiego. Na stoiskach wystawienniczych zaprezentują się regiony z Polski i z zagranicy - wyjaśniła Elwira Lorenz, dyrektor Departamentu Gospodarki i Wspierania Przedsiębiorczości.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy