Reklama

Reklama

Lublin: Zaczyna się IX edycja Budżetu Obywatelskiego. Do rozdania jest ponad 14 mln zł

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Zaczyna się IX edycja Budżetu Obywatelskiego. Do rozdania jest ponad 14 mln zł - Zdjęcie główne

Zaczyna się IX edycja Budżetu Obywatelskiego. Do rozdania jest ponad 14 mln zł | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rusza IX edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin. W tym roku na projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe jest łącznie ponad 14 mln zł do rozdysponowania.

Reklama

- Budżet Obywatelski to narzędzie partycypacyjne, które umożliwia poprawę jakości życia w najbliższej okolicy poprzez umożliwienie decydowania o niej lokalnej społeczności. Po raz dziewiąty uruchamiamy proces, który pozwala mieszkańcom rozstrzygnąć, na jakie cele przekazać miejskie fundusze gwarantowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zachęcam do udziału zarówno poprzez zgłaszanie projektów, ale także ich ocenę podczas głosowania. Czekamy na nowe pomysły mieszkańców, które mają szansę na realizację w 2023 roku - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Projekty można składać przez formularz online znajdujący się na stronie decyduje.lublin.eu w zakładce Budżet Obywatelski, za pośrednictwem platformy ePUAP lub tradycyjnie, na papierowych formularzach, w Biurach Obsługi Mieszkańców. Z powodu pandemii rekomendowany jest formularz elektroniczny. Ważnym załącznikiem do projektu jest lista osób co najmniej 2 osób popierających go, przy czym jedną z nich jest sam autor lub autorka. W wersji elektronicznej wystarczy dołączyć skan takiego pisma.

Projekty klasyfikowane są w dwóch kategoriach: dzielnicowe i ogólnomiejskie. Dzielnicowe to takie, które w sposób szczególny służą mieszkańcom i mieszkankom danej dzielnicy. Ich wartość nie może przekroczyć 350 tys. zł. Taka kwota zostanie wykorzystana w każdej dzielnicy, o ile projekty we wszystkich dzielnicach będą złożone. W innym przypadku niewykorzystane pieniądze wrócą do puli ogólnomiejskiej. Projekty dzielnicowe mogą mieć charakter wyłącznie infrastrukturalny, a więc dotyczyć budowy, przebudowy czy remontu. Z kolei projekty ogólnomiejskie dotyczą potrzeb mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy lub miejsce ich realizacji nie jest przypisane do konkretnego terenu. Projekty ogólnomiejskie dzielą się nieinwestycyjne, czyli tzw. "miękkie”, które nie przewidują realizacji inwestycji, czyli dotyczą np.: organizacji wydarzeń kulturalnych, sportowych czy animacji społecznej. Ich wartość nie może przekroczyć 200 tys. zł. Wśród projektów ogólnomiejskich wyróżnia się też projekty inwestycyjne – tzw "twarde", są to projekty o zasięgu oddziaływania wykraczającym poza obszar jednej dzielnicy. Maksymalna wartość projektu ogólnomiejskiego nie może przekroczyć 1 mln zł. Może obejmować maksymalnie 2 zadania inwestycyjne, przez co rozumie się przedsięwzięcie o spójnym zakresie rzeczowym, zarówno pod względem lokalizacji jak i przeznaczenia, mające za zadanie osiągnięcie wspólnego celu. Np. remont 2 sąsiadujących ulic będzie jednym zadaniem inwestycyjnym, ale remont 2 ulic w różnych lokalizacjach, to już 2 odrębne zadania. Zgłoszony pomysł nie może zakładać stworzenia wyłącznie dokumentacji.

Na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego w zakładce IX edycja znajduje się aktualny Regulamin BO oraz Cennik miejski. Zawiera on orientacyjne koszty rzeczy i prac wykonywanych w mieście oszacowane na podstawie podobnych realizacji w poprzednim roku. Może on być pomocny w trakcie tworzenia projektów do Budżetu Obywatelskiego, z zastrzeżeniem, że ostateczne ceny mogą się różnić w zależności od lokalizacji oraz warunków rynkowych.

Autorzy mogą uzyskać pomoc przy pisaniu wniosku w Biurze Partycypacji Społecznej dzwoniąc na numer tel. 81 466 19 00 lub pisząc na adres mail obywatelski@lublin.eu. Ponadto, planowane są otwarte spotkania konsultacyjne w terminach: 16 marca i 28 marca o godz 17.00. Odbędą się w formule online, a linki do nich zostaną udostępnione na stronie www.lublin.eu/budzetobywatelski w dniach spotkań.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy