Zdaniem władz miasta tak wysokie miejsce w rankingu, jest potwierdzeniem działań realizowanych zgodnie ze Strategią Rozwoju Lublina i mimo uszczuplenia dochodów budżetu Miasta, Lublin jest jednym z liderów w wykorzystaniu środków europejskich w kraju.
- Dzięki funduszom europejskim Lublin jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się miast wojewódzkich w Polsce. W tym roku udało nam się rozpocząć przebudowę kluczowego korytarza transportu zbiorowego - Al. Racławickich. Kończymy projekty z zakresu infrastruktury społecznej, a w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych kontynuujemy realizację dużych projektów transportowych z Dworcem Metropolitalnym na czele, na realizację którego podpisaliśmy niedawno umowę na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020 - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Prezydent podkreśla również, że kontynuowane są działania związane z rewitalizacją miejskiej przestrzeni, m.in. Parku Ludowego, tworzenie miejskich skwerów czy łąk kwietnych.
- Kończąc realizację inwestycji w ramach obecnej perspektywy finansowej, już przygotowujemy się do realizacji w trzecim okresie programowania unijnego. Nowe rozdanie funduszy UE pozwoli na kontynuację działań, które były priorytetem we wcześniejszych latach. Ochrona środowiska, edukacja, rewitalizacja i kultura, a ale także drogi i transport - to główne kierunku działań w nowym okresie programowania Unii Europejskiej na lata 2021-2027, z których chcielibyśmy realizować nasze inwestycje - dodaje Żuk.
W latach 2014-2020 Miasto realizuje ponad 110 projektów unijnych, w tym 23 inwestycyjne, o łącznej wartości ponad 1,63 mld zł. Wśród zrealizowanych inwestycji jest: rewitalizacja części Śródmieścia, rozbudowa sieci komunikacji zbiorowej dla potrzeb Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego oraz budowa tzw. "małej obwodnicy" miasta (nowy odcinek drogi łączący ul. Kunickiego z ul. Wrotkowską, dwupoziomowe skrzyżowanie ul. Krochmalnej z ul. Diamentową wraz z estakadą oraz rozbudowa ul. Abramowickiej na odcinku od ul. Sadowej do granicy miasta). Wartość tych trzech projektów opiewa na ponad 317 mln zł.
Priorytetem dla Miasta na najbliższe lata jest budowa nowoczesnego Dworca Metropolitalnego, który stanie się centrum komunikacyjnym regionu. Dzięki temu nastąpi poprawa i rozwój systemu komunikacji zbiorowej, zwiększenie priorytetyzacji mniej emisyjnych środków transportu oraz poprawa komfortu podróżowania różnymi formami transportu w mieście i całym LOF. Całość inwestycji dopełni budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca’80.
CZYTAJ TAKŻE: Budowa Dworca Metropolitalnego. Marszałek województwa i prezydent Lublina podpisali umowę o dofinansowanie
Uroczyste ogłoszenie wyników rankingu odbyło się w Katowicach, podczas XVIII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów, które miało miejsca w dniach 7-8 października.