Reklama

Reklama

Lublin: W weekend Festiwal Przyrody. W programie m.in. spotkania, koncert, pokazy filmów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: W weekend Festiwal Przyrody. W programie m.in. spotkania, koncert, pokazy filmów - Zdjęcie główne

W weekend Festiwal Przyrody. W programie m.in. spotkania, koncert, pokazy filmów | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Festiwal Przyrody, czyli warsztaty przyrodnicze, spotkania z pasjonatami natury, koncert, pokazy filmów i wystawy edukacyjne – tak zapowiada się w Lublinie najbliższy weekend. Wydarzenie jest organizowane w ramach programu Green City.

Reklama

- Przyroda stanowi ważny element miejskiego ekosystemu i wpływa na jakość życia w mieście. W ramach nadchodzącego Festiwalu Przyrody zapraszamy mieszkańców do zielonych zakątków Lublina – Ogrodu Saskiego, Parku Ludowego oraz nad Zalew Zemborzycki. To pierwsza edycja Festiwalu Przyrody, którego jesteśmy współorganizatorem, ale mamy nadzieję, że wydarzenie to wpisze się w harmonogram imprez organizowanych w naszym mieście co roku - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
 
Festiwal Przyrody to trzydniowe (27-29 maja) spotkanie mieszkańców ze środowiskiem przyrodników, miłośników natury oraz instytucjami i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną przyrody w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Wstęp jest bezpłatny. Na niektóre warsztaty, w związku z ograniczoną liczbą miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy.
 
- Głównym motywem festiwalu będzie dzika przyroda, czasem niedostępna i słabo rozpoznana. Dlatego by lepiej zaprzyjaźnić się z przyrodą w mieście, zapraszamy na warsztaty z ekspertami oraz spotkania z ludźmi pełnymi pasji, którzy często poświęcili całe życie prywatne i zawodowe, by poznawać naturę i utrwalać jej piękno na zdjęciach i filmach - mówi Blanka Rdest-Dudak, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
 
W piątek (27 maja) uczniowie ze szkół podstawowych będą mogli wziąć udział w warsztatach przyrodniczych prowadzonych przez ekspertów z Fundacji Dla Przyrody. Dzieci poznają rzadkie i zagrożone gatunki występujące na terenie Lubelszczyzny, dowiedzą się, jak je rozpoznać i gdzie można je spotkać. Z kolei w sobotę (28 maja) odbędą się warsztaty filmowo-przyrodnicze, podczas których mieszkańcy będą mogli poznać tajniki nagrywania filmów przyrodniczych sprzętem amatorskim. W trakcie warsztatów teoretycznych i zajęć praktycznych w Parku Ludowym, uczestnicy dowiedzą się, gdzie i w jaki sposób można znaleźć obiekt do filmowania w najbliższym otoczeniu. Zaś nad Zalewem Zemborzyckim zaplanowano warsztaty z ornitologiem, który oprowadzi uczestników po ciekawych miejscach przylegających do zbiornika i opowie o tym, jak, gdzie i kiedy obserwować wybrane gatunki ptaków, w jakie wyposażyć się narzędzia do ich lepszej obserwacji i dlaczego może być to świetna forma spędzania wolnego czasu. Zapisy na warsztaty prowadzone będą na stronie internetowej Festiwalu Przyrody.
 
 
Natomiast niedziela (29 maja) upłynie w Ogrodzie Saskim, czyli w miejscu wielu cennych okazów starodrzewu oraz miejskich gatunków ptaków, takich jak dzięcioł średni, puszczyk zwyczajny, dzięcioł zielony czy dzięcioł białoszyi. Uczestnicy Festiwalu będą mogli obejrzeć w plenerze wystawę edukacyjno-przyrodniczą „Rzadkie i ginące gatunki zwierząt Lubelszczyzny” z rysunkami 40 wybranych gatunków świata zwierzęcego charakterystycznych dla przyrody województwa lubelskiego, autorstwa Marka Kołodziejczyka – ilustratora dzikiej przyrody. Dodatkowo na terenie Ogrodu Saskiego zorganizowane zostaną warsztaty edukacyjne „Przyroda bliżej nas” przygotowane przez organizacje pozarządowe oraz inne instytucje zajmujące się ochroną przyrody. Z kolei w ramach „Opowieści z pasją” będzie można posłuchać Marcina Kostrzyńskiego, autora wielu programów specjalizujących się w tematyce nagrywania różnych gatunków zwierząt oraz autora książek przyrodniczych. Podczas festiwalu zaplanowano jeszcze prezentację filmów uznanego reżysera Artura Homana, który od wielu lat zajmuje się zawodowo fotografią i filmem przyrodniczym oraz koncert muzyki filmowej Michała Lorenca w wykonaniu zespołu Des Orient, połączony z pokazem fotografii przyrodniczych Grzegorza Leśniewskiego.
 
- Festiwal Przyrody w Lublinie realizowany jest w ramach programu Green City – inicjatywy spółki InPost. To wspólne przedsięwzięcie o charakterze ekologicznym realizowane przez Miasto Lublin w partnerstwie ze spółką InPost. List intencyjny w tej sprawie został podpisany w kwietniu. Głównym celem programu jest troska o środowisko naturalne, w szczególności poprzez popularyzację i wdrażanie projektów i rozwiązań wpływających pozytywnie na jego stan. To wspólne działanie sektora prywatnego i publicznego dla rozwoju ekologicznej aglomeracji - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy