Reklama

Reklama

Lublin: W tym tygodniu ruszy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2021

Opublikowano: śr, 15 wrz 2021 16:37
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: W tym tygodniu ruszy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2021 - Zdjęcie główne

Lublin: W tym tygodniu ruszy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2021 | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym tygodniu zaczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2021. Zaplanowano różne atrakcje i wydarzenia w tym np. zwiedzanie Lublina zabytkowymi pojazdami komunikacji miejskiej i dzień bez samochodu. Na niektóre z wydarzeń obowiązują zapisy. Udział jest bezpłatny.

Reklama

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej. Ma ona na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania innych środków podróżowania. Hasłem tegorocznej edycji, odbywającej się od 16 do 22 września, jest "Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie". 

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Trwa budowa Dworca Metropolitalnego. Skorzystają z niego mieszkańcy miasta i całego regionu

Tegoroczne lubelskie obchody realizowane są w ramach projektu "Działaj jak Lublin - inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Kiszyniowie”. Projekt ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców Kiszyniowa w Mołdawii poprzez wypracowanie dobrych praktyk w zakresie mobilności. Rolą Lublina jest przekazanie wiedzy i doświadczenia z zakresu transportu partnerom z Miasta Kiszyniów. Przedstawiciele Kiszyniowa będą uczestniczyć w lubelskich wydarzeniach osobiście. Z kolei w przyszłym roku zorganizują Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w swoim mieście.

- Wybór tematu jest hołdem upamiętniającym trudy, jakie Europa – i świat – odczuły w czasie pandemii COVID-19. Stanowi on również refleksję nad możliwościami zmian wynikającymi z tego bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego obserwowanego w Europie. Miasta i gminy zachęca się do podtrzymania dynamiki procesów zaobserwowanych w ubiegłym roku, takich jak zwiększona aktywna mobilność oraz korzystanie z mobilności niskoemisyjnej lub bezemisyjnej. Ludzie są natomiast mobilizowani do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a także do tego, by wybierając środek transportu, dbać o środowisko i zdrowie innych - informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: W komunikacji miejskiej usłyszymy znane osoby. Robią specjalne zapowiedzi głosowe [WIDEO]

W tym roku w akcji udział bierze blisko 2200 miast. Lublin w kampanię włącza się od 12 lat.

Program

16 września

12:00-17:00 – Punkt konsultacyjno-informacyjny ZTM w Lublinie (rozdawanie harmonogramu wydarzeń i atrakcji, udzielanie informacji, promocja nowego Systemu Lubika sprawy różne) pl. Teatralny 1 przy CSK w Lublinie.

17 września

9.30-13.30 Zwiedzanie zajezdni trolejbusowej przy ul. Grygowej w Lublinie to atrakcja przygotowana przez ZTM w Lublinie wspólnie z miejskim przewoźnikiem - MPK Lublin, znajdująca się w programie obchodów ETZT 2021.

10.00, 11.00 oraz 12.00 - zwiedzenie zajezdni trolejbusowej przy ul. Grygowej. Zajezdnia obejmuje m.in. halę obsługowo-naprawczą z myjnią oraz lakiernią, która spełnia rolę w pełni wyposażonego warsztatu. Zajezdnia jest przystosowana do obsługi 100 trolejbusów oraz 25 pojazdów zaplecza technicznego. Z uwagi na pracę przy uruchomieniu systemu autobusu elektrycznego i lokalizację urządzeń do jego ładowania na terenie zajezdni, uczestnicy będą mogli poznać te rozwiązaniom i obejrzeć dostarczone przez firmę Solaris autobusy elektryczne. Na uczestników czekają upominki.

Dojazd na zajezdnię oraz powrót zapewni bezpłatna linia "Zajezdnia". Autobus będzie odjeżdżał z przystanku Plac Wolności 01 o godzinie 9:35, 10:35, 11:35 i nie będzie zatrzymywał się na przystankach pośrednich. Po zakończeniu zwiedzania autobus odwiezie uczestników na przystanek Plac Wolności 01. Uczestnictwo w zwiedzaniu zajezdni wymaga wcześniejszej rezerwacji. Informacje i zapisy pod nr telefonu: 81 466 29 43 – od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.

18 września

Przejazdy zabytkowymi pojazdami

14.00-17.00 przystanek Brama Krakowska 03 - na trasie Skoda i Gutek

Trolejbus i autobus odjeżdżać będą ze przystanku Brama Krakowska 03 na ul. Lubartowskiej o godzinach: 15:00, 16:00 oraz 17:00 i kursować będą poniższymi ulicami:

Trasa autobusu Gutek

Lubartowska (Brama Krakowska 03) – al. Tysiąclecia – Ruska – Biernackiego – Północna – Czechowska – Leszczyńskiego – al. Popiełuszki – al. Sikorskiego – al. Kraśnicka – Zana – Wileńska – Głęboka – Narutowicza – Bernardyńska – Królewska – Lubartowska (Brama Krakowska 03)

Trasa trolejbusu Skoda

Lubartowska (Brama Krakowska 03) –Obywatelska – Chodźki – Obywatelska – Unicka – Podzamcze – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna – Droga Męczenników Majdanka – Fabryczna al. Unii Lubelskiej – Zamojska – Wyszyńskiego – Królewska – Lubartowska (Brama Krakowska 03)

Na trasie pojazdy będą mijać zabytki i ważne miejsca dla historii Lublina, a przewodnik opowie pasażerom o obiektach, które widać za oknem. Zainteresowani będą mogli zgłębić tajniki dotyczące pojazdów tzw. "ogórków”. O historii tych pojazdów będą mówić członkowie Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji. Przejażdżka będzie trwać ok. 45 minut. Liczba miejsc siedzących jest ograniczona w obu pojazdach. W autobusie Gutek jest 28 miejsc siedzących, a w trolejbusie Skoda – 27 miejsc siedzących. Pasażerowie są zobligowani do zasłaniania ust i nosa podczas podróży linią turystyczną. Na linii "T” obowiązują wszystkie rodzaje i ceny biletów oraz uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych zgodnie z aktualną taryfą oraz obowiązującą uchwałą i stosowanymi ustawami. U konduktora będzie można kupić bilety czasowe 30-minutowe normalne i ulgowe w cenach: 3,20 zł i 1,60 zł.

19 września

Piknik komunikacyjny "Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”

W programie są: prezentacja pojazdów komunikacji miejskiej, warsztaty i zabawy dla dzieci, strefa medyczna w tym pierwsza pomoc, punkt poboru krwi oraz lekcje edukacyjne i konkursy z nagrodami. Piknik odbędzie się na Placu Zamkowym i Błoniach pod Zamkiem w godz. 12.00-18.00

Terenowe zajęcia z zakresu nauki bezpiecznej jazdy rowerem po mieście w godz. 12.00-18.00. Będą one zorganizowane w 3 turach, w grupach 10 osobowych. Pojedyncze zajęcia trwać będą 100 minut. Miejscem zbiórki będzie Plac Zamkowy w Lublinie, a na zajęcia będą obowiązywać zapisy pod numerem 81 466 29 43 (I tura godz. 12.00, II tura godz. 14.00, III tura godz. 16.00). Uczestnicy zajęć niepełnoletni (do 18 r.ż.) zobowiązani są do posiadania aktualnej karty rowerowej.

20 września

Lekcje edukacyjne w Świdniku

Przed trolejbusem ustawionym w pobliżu jednej ze szkół w Świdniku, ZTM razem z MPK prowadzić będzie lekcje edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej dla grup dzieci (godz. 9-13 – 4 grupy – 45 minut lekcji i 15 minut przerwy)

21 września

Lekcje pod hasłem "Bezpieczny pasażer" w godz. 9.00-15.00. W programie są pogadanki z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej oraz ruchu drogowego, rowerowego.

Przed trolejbusem ustawionym w pobliżu Miasteczka Ruchu Drogowego przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie, lekcje poprawadzi ZTM razem z MPK. W tym samym czasie policjanci z Wydział Ruchu Drogowego KMP w Lublinie, przeprowadzą, w ramach akcji profilaktycznej, zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie edukacji rowerowej, głównie bezpiecznego poruszania się po drogach na rowerze.

Na zajęcia w ramach akcji „Bezpieczny Pasażer” obowiązują zapisy pod nr tel. 724 990 003 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00. Ilość grup jest organiczna, decyduje kolejność zgłoszeń. Wszystkie działania będą prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i zgodnie z wytycznymi ustalonymi na czas epidemii koronawirusa. Zajęcia będą odbywały się na zewnątrz.

22 września

Akcja "Do pracy inaczej niż autem"

Bezpłatne przejazdy - zgodnie z obowiązującą Uchwałą Rady Miasta Lublin podczas "Dnia bez Samochodu” obowiązują bezpłatne przejazdy za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego auta. Ważny dowód rejestracyjny uprawnia do bezpłatnego przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie.

09:00-15:00 – Punkt konsultacyjno-informacyjny ZTM w Lublinie pl. Łokietka obok Ratusza

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.