Reklama

Reklama

Lublin: Uroczyście odsłonią pomnik "proboszcza Majdanka"

Opublikowano: śr, 29 wrz 2021 15:53
Autor: | Zdjęcie: Screen - Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza/Facebook

Lublin: Uroczyście odsłonią pomnik "proboszcza Majdanka" - Zdjęcie główne

Uroczyście odsłonią pomnik "proboszcza Majdanka" | foto Screen - Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza/Facebook

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od kilku miesięcy na skwerze przy Drodze Męczenników Majdanka stoi pomnik bł. ks. Emiliana Kowcza - duchownego, który zginął w obozie na Majdanku. W najbliższym czasie planowane jest uroczyste odsłonięcie monumentu.

Reklama

Bł. ks. Emilian Kowcz wypowiadał się za pokojowym współistnieniem Polaków, Ukraińców i Żydów. Po wybuchu II wojny światowej działał na rzecz prześladowanych narodowości, m.in. udzielał chrztu Żydom. W 1942 roku został aresztowany przez Niemców. Trafił do obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie. Tam prowadził działalność duszpasterską i był nazywany "proboszczem Majdanka”. Zmarł w 1944 roku w obozie.
 
 
W 2001 roku we Lwowie został ogłoszony błogosławionym przez papieża Jana Pawła II. W 2003 roku w Lublinie nazwę "bł. ks. E. Kowcza" nadano rondu, które znajduje się na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej i ul. Jana Pawła II.
 
Jakiś czas temu Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza wyszła z inicjatywą budowy pomnika błogłosławionego. Monument to popiersie duchownego wykonane z szarego granitu wykonany przez ukraińskich artystów - Alexander Diaczenko i Martha Diaczenko. Na pomniku wyryto też inskrypcję w języku polskim, ukraińskim i hebrajskim: "Tutaj wszyscy jesteśmy równi: Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Rosjanie, Łotysze i Estończycy. Jestem jedynym księdzem wśród nich. Nawet nie mogę sobie wyobrazić, jak będzie tutaj beze mnie. Tutaj widzę Boga, który jest jeden dla nas wszystkich, niezależnie od naszych różnic religijnych'. To słowa błogłosławionego. Monument powstał na Ukrainie.
 
Pomnik znajduje się na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka i ul. Cmentarnej. Wybudowano go kilka miesięcy temu, ale uroczyste odsłonięcie zaplanowano na poniedziałek (4 października). O godzinie 10.00 odbędzie się masz w Archikatedrze Lubelskiej, w południe przewidziano zapalenie zniczy przy Mauzoleum w Muzeum na Majdanku. Samo odsłonięcie pomnika zaplanowano na 13.30. W ramach wydarzenia będzie można obejrzeć etudię "Oczekiwanie" w reż. prof. Leszka Mądzika i posłuchać duetu wokalnego "Siostry Telniuk”.
 
Zanim pomnik stanął na skwerze, uroczyście przekazano go władzom miasta w trakcie marcowej sesji Rady Miasta Lublin. Powstała też książka "Błogosławiony Emilian Kowcz – Proboszcz Majdanka".
 
 
- Data przywiezienia pomnika do Lublina nie jest przypadkowa, gdyż właśnie 25 marca przypada 77. rocznica śmierci księdza nazywanego "proboszczem Majdanka”. Błogosławiony Emilian Kowcz, jako kapłan greckokatolicki swoim poświęceniem zapisał się w historii XX wieku zarówno całego kraju, jak i Lublina. Starał się jednać ludzi różnej narodowości i wiary, broniąc Polaków i Ukraińców oraz z determinacją ratując Żydów. W KL Lublin, nazywanym Majdankiem, pełnił posługę duszpasterską i w poczuciu odpowiedzialności za współwięźniów, poniósł śmierć. Zarówno pomnik, jak i publikacja "Błogosławiony Emilian Kowcz – Proboszcz Majdanka” stanowi uhonorowanie osoby, która nawet w obliczu tragicznych warunków obozowych zachowała godność oraz swoją postawą dała piękne świadectwo wiary, nie tylko w Boga, ale i człowieka - mówił w marcu, Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.