Reklama

Reklama

Lublin: KUL pomoże Ukraińcom. Oferuje m.in. miejsca w akademiku i pomoc prawną

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: KUL pomoże Ukraińcom. Oferuje m.in. miejsca w akademiku i pomoc prawną - Zdjęcie główne

KUL pomoże Ukraińcom. Oferuje m.in. miejsca w akademiku i pomoc prawną | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 100 miejsc w domu studenckim, pomoc prawna, duchowa i psychologiczna oraz opieka nad dziećmi - to wszystko oferuje Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II dla obywateli Ukrainy, którzy uciekają przed wojną w swoim kraju.

Reklama

- Działania pomocowe KUL - realizowane są w ramach aktualnie obowiązującego prawa - dotyczą nie tylko studentów, ale także wszystkich obywateli Ukrainy -poinformował rzecznik prasowy uczelni dr hab. Michał Wyrostkiewicz, prof. KUL.

KUL - w porozumieniu z władzami województwa lubelskiego - uruchomił też telefon kontaktowy (+48 515 852 632) oraz e-mail ([email protected]) – obsługiwane w językach ukraińskim, rosyjskim i polskim. W trakcie rozmowy będzie można otrzymać kompletne informacje np. na temat tego, gdzie się udać po pomoc i jak kontynuować studia w Polsce.

- Studenci, którzy spełniają odpowiednie warunki formalne (np. maja obywatelstwo polskie kartę Polaka), po zakwalifikowaniu przez odpowiednie komisje uczelniane zostaną przyjęci do nas na studia - zapewnił rzecznik KUL i dodał, że w kwestii przyjmowania cudzoziemców obowiązują uczelnię specjalne regulacje prawne. W tej sprawie KUL oczekuje na informacje z MEiN na temat tego, w jaki sposób i na jakich zasadach można studentom umożliwić kontynuacje studiów. - Uniwersytet jest otwarty na to, aby stać się uczelnią dla tych, którzy chcą kontynuować kształcenie w Polsce - zapewnił prof. Michał Wyrostkiewicz.

Podkreślił również, że działania pomocowe dotyczą nie tylko studentów, także nie tylko ich rodzin, ale wszystkich potrzebujących ludzi z Ukrainy dotkniętych wojną. - Pomoc KUL-u jest pomocą oficjalną. Oczywistością jest więc wstępna kwalifikacja uchodźców w odpowiednich punktach przy przejściach granicznych. Oferujemy dość rozbudowany pakiet pomocowy - dodał Michał Wyrostkiewicz.

CZYTAJ TAKŻE: Wojna na Ukrainie : Relacja z Kijowa : "Były naloty, rosjanie strzelają po budynkach cywilnych" (ZDJĘCIA)

Rzecznik uczelni wymienił pomoc lokalową. W tym momencie KUL dysponuje ponad setką miejsc w domu studenckim. Ponadto jest też pomoc prawna - KUL będzie doradzać uchodźcom, co zrobić po przejeździe do Polski, m.in. jak postępować, aby pobyt był legalny. Dodatkowo KUL oferuje pomoc psychologiczną, pomoc dla osób z niepełnosprawnością, pomoc duchową - np. nabożeństwa w języku ukraińskim i spotkania z duszpasterzem. Będzie też wsparcie rodzin, w tym matek z dziećmi.

- Pomoc generuje koszty, więc uruchomiliśmy konto w ramach Fundacji Rozwoju KUL, na które są zbierane pieniądze przeznaczone na pomoc - podsumował dr hab. Michał Wyrostkiewicz, prof. KUL.

Fundacja Rozwoju KUL otworzyła konto bankowe, na które można wpłacać środki przeznaczone na pomoc ofiarom rosyjskiej agresji. Nr konta: 83 1050 1953 1000 0090 8154 7532. Uczelnia planuje też zbiórki darów materialnych. Chodzi o materiały pierwszej pomocy, które niebawem zostaną przekazane na Ukrainę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy