Reklama

Reklama

Lublin: uczniowie przejdą Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego

Lublin: uczniowie przejdą Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Zdjęcie główne

Lublin: uczniowie przejdą Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych | foto Fundacja im. Kazimierza Wielkiego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Fundacja im. Kazimierza Wielkiego planuje przejścia z przewodnikiem po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie. Będą to spacery prowadzone przez przewodników przeszkolonych przez Fundację. Weźmie w nich udział kilkanaście grup uczniów szkół ponadpodstawowych.

Reklama

Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie jest jedynym o tej tematyce miejskim szlakiem turystycznym w Polsce i obejmuje miejsca upamiętnienia żołnierzy i członków polskiego podziemia niepodległościowego: miejsca pamięci, pomniki, tablice, miejsca ich pochówku, areszty, katownie NKWD, siedziby sowieckich formacji okupacyjnych, więzienia, komisariaty. Szlak rozpoczyna się przy Zamku Lubelskim, gdzie w latach 1945-54 funkcjonowało więzienie NKWD i MBP, przechodzi przez centrum miasta, a kończy się na Majdanku, gdzie mieścił się obóz filtracyjny NKWD, a następnie Informacji Wojskowej. Łącznie jest to 49 obiektów na terenie miasta Lublin.

- Uczestnicy odwiedzą miejsca pamięci – więzienia, miejsca akcji zbrojnych, miejsca tortur i śmierci Żołnierzy Wyklętych. W sumie skrócona trasa szlaku zajmie ok. 3 godzin. Na zakończenie uczestnicy wezmą udział w pokazie historycznego umundurowania i uzbrojenia Grupy Rekonstrukcji Historycznych “Grenadiere” oraz pokazie współczesnego sprzętu i umundurowania organizacji proobronnej Sekcji Sportowo-Obronnej Związku Żołnierzy NSZ. Uczestnicy zapoznają się z historią miejsc pamięci w Lublinie z narracji przewodników oraz będą mieli okazję do zadawania pytań i pogłębiania swej wiedzy historycznej o działalności Żołnierzach Wyklętych na Lubelszczyźnie - informuje Fundacja im. Kazimierza Wielkiego.

Każdy z uczestników dostanie egzemplarz "Przewodnika po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie”, co ma jeszcze mocniej utrwalić nabytą wiedzę o walkach żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i pozwolić w przyszłości na samodzielne lub w grupach znajomych i rodzinnych przechodzić po Szlaku.

Fundacja podkreśla też, że uczestnicy zostaną zapoznani z mało znaną historią Polski z lat 1944-1963. Dodaje też, że Lublin jest wyjątkowym miejscem do ukazywania historii okresu powojennego na ziemiach polskich i był pierwszym większym miastem polskim, którego sowieci nie planowali wcielić do Związku Sowieckiego. Z tego powodu w centrum Lublina znajdują się wszystkie elementy sowieckiej okupacji: siedziba PKWN, siedziba NKWD, sowieckiego komendanta miasta, Smiersza, Informacji Wojskowej, UB, MO, KBW, obóz koncentracyjny NKWD, więzienie, areszty, miejsca przesłuchań i tortur, miejsca mordów sądowych, miejsca ukrywania zwłok zamordowanych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego oraz uniwersytet założony z polecenia Józefa Stalina w czasie trwania II wojny światowej, który z założenia miał kształcić nowe kadry w miejsce mordowanych elit niepodległościowych. Te wszystkie miejsca odwiedzą uczestnicy przejścia po Szlaku.

- Dzięki zorganizowanym przejściom Szlakiem Pamięci uczestnicy doświadczają żywej lekcji historii, poznają sylwetki Bohaterów z Lubelszczyzny, zaznajomią się z mało do tej pory znanymi faktami z historii regionalnej Lublina i Lubelszczyzny. Przejście Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie przyczynia się do upamiętnienia żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego w szerokich kręgach społeczeństwa polskiego, w szczególności wśród dzieci i młodzieży. Szlak przybliża wiedzę o miejscach w centrum miasta, obok których codziennie przechodzą tysiące osób, ale świadomość tego co działo się w tych miejscach nadal jest niska. Przejście Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie ma za zadanie podnieść wiedzę na temat walk żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego - informuje Fundacja.

Zorganizowane grupy uczniów liczące 25-35 osób przejdą Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych z przeszkolonymi przewodnikami 22 i 23 czerwca.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy