reklama
reklama

Lublin: Uczcili 82. rocznicę akcji wymierzonej w lubelską elitę polityczną i społeczną

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W 82. rocznicę "Sonderaktion Lublin” – niemieckiej akcji rozpoczętej w 1939 roku i wymierzonej przeciwko lubelskiej elicie politycznej i społecznej, uczczono pamięć ofiar. Złożono kwiaty pod tablicą na fasadzie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
reklama

W krótkiej uroczystości przed tablicą upamiętniającą Jerzego Albina de Tramecourta, wojewodę lubelskiego z lat 1937-39, zamieszczonej na fasadzie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, wziął udział m.in. Lech Sprawka - wojewoda lubelski, Zbigniew Wojciechowski - wicemarszałek województwa lubelskiego i Zdzisław Antoń - starosta lubelski.

Jerzy Albin de Tramecourt był żołnierzem Legionów, komendantem III Okręgu Podlaskiego POW, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej a w latach 1929-1930 pełnił obowiązki starosty powiatu mołodeczańskiego. Gdy był wojewodą lubelskim, jego zasługą było m.in. włączenie w skład Centralnego Okręgu Przemysłowego południowej części województwa lubelskiego. Równocześnie sprawował wiele innych funkcji, m.in. przewodniczącego Prezydium Honorowego Wojewódzkiego Obywatelskiego Komitetu Zimowej Pomocy Bezrobotnym, Wojewódzkiej Rady Funduszu Pracy, Rady Fundacji Szpitala św. Wincentego à Paulo, prezesa Zarządu Aeroklubu Lubelskiego i Okręgu Lubelskiego LOPP oraz członka honorowego Automobilklubu Lubelskiego. Po wybuchu II wojny światowej pozostał w Lublinie, nadzorując instytucje państwowe i społeczne. Przyczynił się do uratowania m.in. obrazów Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem” i "Kazanie Skargi”. Po zajęciu Lublina przez niemieckie wojska, został aresztowany i rozstrzelany w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

W listopadzie 1939 roku niemieccy okupanci przeprowadzili tzw. "Sonderaktion Lublin”, aresztując lubelskich nauczycieli, sędziów, adwokatów i duchownych. Byli to przedstawiciele elit, które tworzyły aparat państwowy i działacze wcześniej związani z walką o odzyskanie niepodległości. 23 grudnia 1939 roku Niemcy dokonali zbiorowej egzekucji, w której zginęli m.in.: wicewojewoda lubelski Stanisław Bryła, kierownik Katedry Filozofii i Teorii Prawa KUL prof. Czesław Martyniak, prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie Bolesław Sekutowicz, adwokat i były starosta zamojski Edward Lipski oraz dyrektor gimnazjum i liceum im. Stanisława Staszica Tadeusz Moniewski. Ciał osób zamordowanych nigdy nie odnaleziono.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama