Reklama

Reklama

Lublin: Trwa budowa nowej gorzelni. Część elementów sprowadzono z Indii

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Lublinie od kilku miesięcy powstaje nowa gorzelnia, którą buduje firma Stock. Część elementów sprowadzono z Indii.

Reklama

Na terenach działki przemysłowej Stocka przy ul. Krochmalnej, od strony torów kolejowych, powstaje gorzelnia. Jej docelowa wydajność wyniesie 100 tysięcy litrów spirytusu dziennie. Koszt inwestycji oszacowano na ponad 120 milionów złotych i która jest w całości realizowana ze środków własnych Stock Polska. W gorzelni znajdzie zatrudnienie około 30 nowych pracowników. Zyskają też rolnicy z Lubelszczyzny, bo produkcja odbywać się będzie przy wykorzystaniu kukurydzy, żyta, pszenżyta, jęczmienia oraz pszenicy pozyskiwanej w większości od lokalnych producentów. Wstępna data uruchomienia nowej lubelskiej gorzelni to początek 2023 roku.

Na placu budowy przy ul. Krochmalnej jest już zbiornik buforowy oczyszczalni ścieków, dostarczono tzw. kolumny destylacyjne i wyparkowe - wielkogabarytowe urządzenia, które będą kluczowym elementem powstającej gorzelni. Od producenta z Indii, przez Antwerpię i Gdańsk, przyjechało do Lublina sześć kolumn i instalacja wyparna. Proces transportu i rozładunku dużych elementów konstrukcyjnych był skomplikowany. Przy przenoszeniu kolumn z ciężarówek na teren budowy brały udział dwa dźwigi. Podobnie wymagający jest proces pionizacji kolumn, który zaplanowany został na koniec czerwca. Kolejnym transportem przyjedzie wielkogabarytowa suszarnia, która po dostawie zostanie zamontowana na płycie fundamentowej budynku. W pierwszej fazie budowy nowej gorzelni Stock wykorzystano 320 ton stali.

- Obecnie trwa prefabrykacja zamówionych elementów konstrukcji stalowej, których dostarczenie zaplanowano na koniec czerwca i początek lipca. Gdy tylko się pojawią, ruszą prace montażowe konstrukcji estakady oraz budynku suszarni. W tym samym czasie rozpoczną się prace budowlane w budynku socjalno-technicznym. Kolejne etapy to dokończenie montażu chłodni wentylatorowych, budowa nowej kotłowni, dalsza budowa oraz dostawy zbiorników procesowych, oraz proces stawiania konstrukcji głównej - mówi Mateusz Kiedrzyński, kierownik projektu budowy gorzelni STOCK w Lublinie.

Największym elementem nowej gorzelni będzie tzw. budynek procesowy. To hala, gdzie odbywać się będą wszystkie etapy produkcji alkoholu: od mielenia zboża, poprzez fermentację aż po destylację. W drugim budynku będzie kosz przyjęciowy - gdzie dostarczane ma być zboże do produkcji spirytusu oraz odbierany susz poprocesowy wykorzystywany do produkcji pasz dla zwierząt. Część z naturalnych odpadów będzie ponownie wykorzystywana aby być w zgodzie z aktualnymi trendami gospodarki obiegu zamkniętego oraz koncepcji „less waste”. Powstanie również  pięć silosów zbożowych, dobowe zbiorniki miksujące, budynek suszarni, oczyszczalnia ścieków i budynek biurowo-techniczny, w którym znajdować się będzie laboratorium i główna sterowania. Całkowita powierzchnia nowej gorzelni wraz z infrastrukturą towarzyszącą obejmie ok. 5 800 m2, co stanowi 1/10 obecnej działki przemysłowej Stocka w Lublinie. W kluczowej fazie inwestycji na placu budowy pracować będzie ok. 80 osób.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy