Święto Wojska Polskiego jest świętem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzonym 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej (nazywanej również Cudem nad Wisłą) w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa była stoczona nad Wisłą, pomiędzy oddziałami sowieckiej Armii Czerwonej, a armiami Wojska Polskiego. Oddziały Wojska Polskiego odepchnęły i pokonały nacierające wojska sowieckie. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej i przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią.
Dla upamiętnienia Bitwy, od 1923 r. dzień 15 sierpnia był obchodzony w II RP jako Święto Żołnierza. Po II wojnie światowej, na mocy ustawy Sejmu z 30 lipca 1992 r. powrócono do tradycji obchodów dnia 15 sierpnia jako Święta Wojska Polskiego.
Tegoroczne Święto Wojska Polskiego przypada w najbliższą niedzielę (15 sierpnia). Lubelskie uroczystości zaczną się mszy w Archikatedrze Lubelskiej przy ul. Królewskiej o godzinie 8.30. O 10.00 zaczną się uroczystości na Placu Litewskim, w ramach których planowane jest: podniesienie flagi państwowej na maszt, odśpiewanie hymnu państwowego, przemówienie dowódcy 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Michała Rohde, wręczenie aktów mianowania i odznaczeń, przemówienia okolicznościowe
Z kolei wojewoda lubelski - Lech Sprawka odczyta list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Oprócz tego w programie są: odczytanie apelu pamięci i salwa honorowa, złożenie wieńców przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, odegranie "Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego”, przegrupowanie pododdziałów do defilady i defilada
W południe zacznie sie pokaz sprzętu wojskowego na Błoniach pod Zamkiem Lubelskim.
W związku z obchodami w niedzielę, w godz. 9:30-9:55 i 11:00-11:30, na ul. Królewskiej, mogą wystąpić tymczasowe utrudnienia w ruchu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.