Reklama

Reklama

Lublin: Rondo przy Targach Lublin ma dostać imię. Zdecydują radni

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Google Maps

Lublin: Rondo przy Targach Lublin ma dostać imię. Zdecydują radni - Zdjęcie główne

Rondo, które ma dostać imię Anastazego Suligowskiego | foto Screen - Google Maps

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Anastazy Lubomił Suligowski - prekursor lubelskiego gazownictwa, działacz społeczny i uczestnik Powstania Styczniowego ma zostać patronem jednego z rond w mieście. O przyszłym patronie pisał Bolesław Prus. Decyzję podejmą radni.

Reklama

W trakcie czwartkowej (23 czerwca) sesji Rada Miasta Lublin zdecyduje o nadaniu imienia Anastazego Suligowskiego, jednemu z rond. Chodzi o rondo w rejonie ul. Lubelskiego Lipca '80, al. Piłsudskiego i ul. Dworcowej. Jednocześnie znajduje się ono przy Targach Lublin.

Anastazy Lubomił Suligowski był założycielem Gazowni Lubelskiej i prekursorem gazownictwa w regionie. To również uczestnik Powstania Styczniowego, inżynier, biznesmen, działacz społeczny i filantrop. Uczył się w gimnazjum lubelskim. Po ukończeniu 17 lat, w 1863r. wstąpił do oddziału partyzanckiego, którego dowódcą był gen. Marian Langiewicz. Brał udział w bitwach: pod Szydłowcem, Wąchockiem, Małogoszczą oraz Pieskową Skałą. W ostatniej z nich został ciężko ranny. Wiosną następnego roku wyjechał do Belgii gdzie w 1868r. ukończył z odznaczeniem Instytut Inżynierów w Gandawie, uzyskując stopień inżyniera cywilnego w zakresie budownictwa lądowego i wodnego. W 1868r. korzystając z amnestii dla uczestników Powstania Styczniowego, wrócił do Królestwa Polskiego. 

W latach osiemdziesiątych XIX wieku Suligowski dostał pozwolenia od władz carskich na zaprojektowanie i zbudowanie gazowni w Lublinie.

- Był to ewenement, gdyż zaborcy skutecznie utrudniali polskim przemysłowcom wszelki rozwój i niezależną działalność. Mimo trudności organizacyjnych i finansowych inż. Suligowski w 1879r. rozpoczął budowę zakładu gazowego, a 9 czerwca 1881r. dopiął swego i doprowadził do utworzenia spółki komandytowej pod nazwą „ Towarzystwo Oświetlenia Gazem A. L. Suligowski i Spółka”, której został dyrektorem - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Będąc głównym akcjonariuszem kierował Zakładem do końca życia. Zmarł w 1906 r., a jegoo nagrobek znajduje się na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

Jeszcze w listopadzie 1882r. w Lublinie było już 250 latarń gazowych oraz 17 latarń naftowych. W 1922r. prywatna firma A. L.Suligowski i Spółka przekazała Zakład Gazowy pod zarząd Miasta Lublina. To jedna z pierwszych gazowni, po Warszawie, Łodzi i Kaliszu, przeznaczona głównie do oświetlenia miasta i mieszkań prywatnych. 

- Lubelskie gazownictwo od początku swojego istnienia było symbolem nowoczesności i postępu cywilizacyjnego. Suligowski był projektodawcą, dyrektorem naczelnym i właścicielem gazowni na którą magistrat wydzielił obszerną działkę z Majoratu Dziesiąta. Zakład wzniesiono obok dworca kolejowego w dzielnicy Piaski, stanowiącej obecnie część miasta Lublin gdzie zlokalizowane jest przedmiotowe rondo. Do początku lat 70-tych XX wieku istniała jeszcze pełna zabudowa gazowni. Jednak wymogi komunikacyjne i budowa dworca PKS Południe spowodowały, że znaczna część budynków została wyburzona - czytamy dalej w uzasadnieniu.

Do tego, Suligowki współtworzył koncepcje urbanistyczne miasta, należał do członków założycieli: Kasy Pożyczkowej Przemysłowców Lubelskich, Lubelskiego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego i Resursy Kupieckiej. Przekazywał pieniądze na rzecz Towarzystwa Dobroczynności w Lublinie. Sam Bolesław Prus pisał o nim „jeden z najenergiczniejszych i najrozumniejszych działaczy społecznych”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy