Reklama

Reklama

Lublin: Przedszkolaki pomagają jeżom przygotować się do zimowego snu

Opublikowano: sob, 13 lis 2021 06:52
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Przedszkolaki pomagają jeżom przygotować się do zimowego snu - Zdjęcie główne

Przedszkolaki pomagają jeżom przygotować się do zimowego snu | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ramach Światowego Dnia Jeża, przedszkola przeprowadzają akcję wspierającą te zwierzęta. Z inicjatywy Miasta Lublin, w przedszkolnych ogródkach z opadłych liści i suchych gałązek powstają kopce dla jeży i ustawiane są samodzielnie wykonane przez dzieci tabliczki informujące, że w kopcu śpi jeż.

Reklama

- Jeże to niezwykle pożyteczne zwierzęta, stanowią ogromne wsparcie w walce ze ślimakami i uciążliwymi owadami. Choć są one dobrze przystosowane do życia w miejskich warunkach, to narażone są na różne niebezpieczeństwa. Dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców, aby z uwagi na zbliżający się sezon zimowy nie usuwali wszystkich liści i gałęzi z ogrodów. Jest to doskonały materiał budulcowy do przygotowania przez jeże gniazd na okres zimy. Pamiętajmy również, by podczas prac porządkowych w ogrodach i na terenach zielonych, zachować ostrożność i nie zranić ukrytych tam zwierząt - mówi Blanka Rdest-Dudak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Akcja ma uwrażliwić dzieci i mieszkańców Lublina na niebezpieczeństwa na jakie narażone są jeże w okresie jesienno-zimowym. Do włączenia się w akcję Miasto zachęca każdą osobę mającą ogródek lub działkę i, która może pozostawić w kopczyku opadłe liście oraz gałęzie.

- Jest to dla jeży doskonałe miejsce na zimowy sen. Warto też zbudować domek hibernacyjny, który będzie bezpiecznym i ciepłym schronieniem dla tych zwierząt nie tylko w okresie zimy - dodaje Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

W tym roku na wybranych ulicach Lublina pojawiły się też znaki drogowe "Uwaga jeże”. Mają one ostrzegać kierowców o wędrujących w tych miejscach jeżach, które przemieszczają się od wiosny do jesieni, najczęściej w okolicach parków, skwerów, domów jednorodzinnych i ogrodów działkowych. Miejsca częstego występowania tych zwierząt, wskazali mieszkańcy. Dodatkowo, w ubiegłym roku Miasto kupiło kilkadziesiąt domków dla jeży. Zostały przekazane placówkom oświatowym i Radom Dzielnic, które zgłosiły zainteresowanie ustawieniem ich na swoim terenie oraz prowadzeniem obserwacji przyrodniczych. Schronienia zakupiono w ramach projektu "Pomóżmy dzikim zwierzętom”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.