Reklama

Reklama

Lublin podsumowuje działania na rzecz walki ze smogiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin podsumowuje działania na rzecz walki ze smogiem - Zdjęcie główne

Lublin podsumowuje działania na rzecz walki ze smogiem | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto Lublin podsumowało działania na rzecz walki ze smogiem. Wśród działań są m.in. akcje infromacyjne. Dodatkowo, już wiadomo, że w przyszłym roku będzie można nadal pozyskać dotację do wymiany pieca.

Reklama

W przyszłym roku 1 mln zł na dotacje do wymiany pieców
 
Miasto podsumowuje działania na rzecz walki ze smogiem w tym roku. Wśród nich są: dotacje do wymiany pieców, akcje edukacyjne, udostępnianie pyłomierzy czy udzielanie bieżącej informacji na temat stanu powietrza. Władze Lublina zapowiadają, że działania będą kontynuowane i w przyszłorocznym budżecie miejskim będzie zarezerwowany 1 mln zł na program dofinansowania wymiany pieców.

- Duży nacisk kładziemy również na działania kontrolne oraz edukacyjne. Wypracowywanie właściwych postaw wśród mieszkańców Lublina, chociażby w zakresie używanego do ogrzewania domów paliwa, ma wpływ na ograniczenie niskiej emisji, będącej główną przyczyną powstawania smogu w mieście. Lublinianie są coraz bardziej świadomi wpływu jakości powietrza na ich zdrowie, a prowadzone działania kontrolne na terenie miasta wykazują, że zjawisko spalania odpadów i innych substancji do tego nieprzeznaczonych jest coraz rzadsze - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Program Ograniczania Niskiej Emisji finansowany w całości z budżetu Miasta Lublin, realizowany jest od 2013 roku. Do końca ubiegłego roku w ramach programu do mieszkańców trafiło blisko 3 mln zł dotacji na likwidację ponad 500 pieców i kotłów na paliwo stałe. Od 1 stycznia  tego roku do 30 listopada na wymianę 113 pieców i kotłów opalanych węglem i drewnem wypłacono łącznie niemal 700 tys. zł dotacji. Kolejne wypłaty planowane są w tym miesiącu. Do końca roku Miasto zamierza rozliczyć ponad 120 wniosków, na łączną kwotę ok. 900 tys. zł. 

Jaka jakość powietrza w Lublinie?

- Według danych pochodzących z raportów o stanie środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska liczba dni z przekroczeniami średniodobowego stężenia pyłu PM10 w latach 2018 - 2020 w Lublinie wynosiła odpowiednio 46, 23 i 17 dni. Na jakość powietrza w Lublinie wpływ mają również działania realizowane w gminach ościennych - informuje Izolda Boguta z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. 

Informacje o stanie jakości powietrza w mieście można na stronie internetowej Urzędu Miasta, na tablicy informacyjnej Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego na ul. Lipowej i na wyświetlaczach znajdujących się na 76 wybranych przystankach komunikacji miejskiej. W ramach budżetu miasta realizowany jest serwis stacji pomiarowej.

Działania na rzecz walki ze smogiem

Z kolei Straż Miejska, jako EkoPatrol kontroluje gospodarstwa domowe pod kątem tzw. „kopciuchów”, czyli pieców opalanych paliwem stałym oraz pod kątem spalania niedozwolonych materiałów, w tym spalania odpadów na wolnym powietrzu. Strażnicy mogą nałożyć mandat w wysokości do 500 zł za spalanie odpadów. Prowadzą również działania edukacyjne, instruują w zakresie odpowiedniej techniki palenia w piecach i informują o możliwości skorzystania z dofinansowania w ramach PONE. W zeszłym roku przeprowadzono 1216 kontroli i wystawiono 59 mandatów karnych na kwotę 12,2 tys. zł. W tym roku wykonano 1061 kontroli, w tym 529 kontroli pieców oraz 532 kontroli spalania odpadów na zewnątrz. Nałożono 50 mandatów karnych na kwotę ponad 9 tys. zł.

Poza tym, kontynuowana jest kampania edukacyjna pod nazwą: „Miasto to też Twój dom – Masz wpływ na dobra atmosferę”. Dlatego zakupiono 6 pyłomierzy osobistych, służących do pomiarów stężenia pyłów PM1, PM 2,5, PM 10 oraz temperatury, wilgotności powierza i ciśnienia atmosferycznego. Urządzenia na początku lutego trafiły do sześciu szkół razem z wystawą tematyczną i materiałami edukacyjnymi pozwalającymi na prowadzenie terenowych zajęć edukacyjnych. Takie działania miały być kontynuowane w miesiącach luty-marzec oraz listopad-grudzień, ale zostały zawieszone z powodu zdalnej pracy szkół.  Jak dotąd pyłomierze i materiały edukacyjne przekazano do szkół podstawowych nr 5, 14, 1, 50, 17, i 30.

Dodatkowo w tym roku rozpoczęła się akcja „Dbam o dobrą atmosferę - Nie truję sąsiada" w ramach której miasto chce wyróżnić mieszkańców, którzy zreyzgnowali z systemów ogrzewania zasilanych paliwami stałymi i skorzystali z dotacji dostępnych od 2013 r. w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Do nich wszystkich wystosowano pisma o możliwości odbioru tabliczki, dzięki której oznaczą swoje domy, mieszkania i lokale jako przyjazne atmosferze miasta.

Oprócz tego rozpoczęło się oznaczanie budynków podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej i wyróżnienie ich jako obiektów nieemisyjnych. Budynki zasilane ciepłem systemowym dostarczanym przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej są neutralne w zakresie niskiej emisji, można je oznakować symbolem „NO SMOG”, bo zgodnie z systemem certyfikacji Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków przyznaje się im klasę A z oznaczeniem „NE” (NIE EMITUJĘ lub też NO EMISSION).

Co więcej, od listopada trwa akcja informacyjna. W gablotach przystankowych i w autobusach zamieszczono plakaty. W tym celu wykorzystywane są też monitory LCD w pojazdach MPK i miejskie billboardy. Przygotowane zostały również dwa filmy informacyjne do emisji w Internecie. Jeden z nich poświęcony jest Programowi Ograniczania Niskiej Emisji, drugi bezemisyjnemu ciepłu systemowemu, które jest dostarczane przez LPEC. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy