Władze miasta podkreślają, że mimo zniesienia większości obostrzeń nie zawiesiły stosowania wypracowanych na rzecz jednostek szczegółowych procedur zabezpieczających przed transmisją COVID-19. Dodają też, że najtrudniejszą kwestią było zapewnienie mieszkańcom domów możliwości swobodnego utrzymywania kontaktów z rodzinami i osobami bliskimi, z równoczesnym uwzględnieniem bezpieczeństwa sanitarnego całej społeczności danego domu. Zaznaczają, że dzieci i młodzież z lubelskich placówek opiekuńczo-wychowawczych to z kolei grupa mająca bardzo liczne kontakty zewnętrzne, choćby dlatego, że wychowankowie uczestniczą w zajęciach szkolnych, przedszkolnych i pozalekcyjnych. W tym przypadku wyzwaniem dla była i jest właściwa edukacja w zakresie bezpiecznych zachowań, przestrzegania zasad dystansu społecznego oraz prawidłowego stosowania środków ochronnych.
- Podejmujemy intensywne działania ukierunkowane na wsparcie osób w kryzysie bezdomności. Istotne dla nas jest zapewnienie tej grupie bezpieczeństwa i możliwości całodobowego schronienia, nie tylko w kontekście zbliżającego się okresu zimowego, ale przede wszystkim z uwagi na wzrost zachorowań, jaki obserwujemy przez ostatnie tygodnie - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.
Działania zabezpieczające przed transmisją koronawirusa prowadzone są w 7 domach pomocy społecznej w mieście. Personel został wyposażony w środki ochrony indywidualnej, takie jak maski ochronne FFP3, rękawice, przyłbice, gogle, kombinezony barierowe, ochraniacze oraz środki dezynfekujące. Dodatkowo, placówki dysponują urządzeniami umożliwiającymi utrzymanie bezpieczeństwa sanitarnego, takimi jak lampy bakterio- i wirusobójcze, ozonatory, czy autoklawy. Wszelkie odwiedziny u mieszkańców odbywają się w reżimie sanitarnym, w wydzielonych do tych celów przestrzeniach budynków lub na terenach przyległych.
Na wzrost zachorowań przygotowały się też lubelskie placówki opiekuńczo-wychowawcze, zapewniając tym samym bezpieczne warunki pobytu dzieciom pozbawionym opieki. W Lublinie działa 20 tego rodzaju jednostek dysponujących łącznie 242 miejscami. Wychowankowie i kadra placówek, wyposażeni są w maski ochronne i płyny dezynfekujące. Placówki mają zabezpieczenie sprzętowe, jak i kadrowe w przypadku konieczności wprowadzenia nauki zdalnej. Dysponują również pomieszczeniami izolacyjnymi i urządzeniami wirusobójczymi.
Na wsparcie Miasta Lublin mogą liczyć też osoby w kryzysie bezdomności. Wszystkie formy tymczasowego schronienia uruchamiane są w październiku. Od początku miesiąca działalność wznowiły ogrzewalnie, które wydłużyły czas pracy tak, aby osoby bezdomne mogły korzystać z nich całodobowo. Miasto przygotowuje się również do ponownego uruchomienia przejściowych (buforowych) ośrodków dla osób bezdomnych celem przeciwdziałania zagrożeniom epidemicznym wśród tej grupy osób. W Lublinie działa łącznie 9 placówek zapewniających schronienie osobom bezdomnym prowadzonych przez organizacje pozarządowe, a dysponujących łącznie 262 miejscami. Lublin dofinansowuje ich działalność przekazując ok. 2 mln zł rocznie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.