Reklama

Reklama

Lublin: Organizacje pozarządowe stracą na Polskim Ładzie? Fundacja Wolności ma rozwiązanie problemu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Organizacje pozarządowe stracą na Polskim Ładzie? Fundacja Wolności ma rozwiązanie problemu - Zdjęcie główne

Organizacje pozarządowe stracą na Polskim Ładzie? Fundacja Wolności ma rozwiązanie problemu | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Fundacja Wolności zawnioskowała do władz miasta, żeby wzbogacić kampanię "Rozlicz PIT w Lublinie", co miałoby pomóc organizacjom pozarządowym. - Unia Metropolii Polskich alarmuje, że wskutek Polskiego Ładu organizacje pozarządowe mogą stracić jedną czwartą środków, przekazywanych przez podatników w ramach 1% podatku dochodowego - wyjaśnia prezes Fundacji.

Reklama

Fundacja Wolności zwróciła się do Krzysztofa Żuka - prezydenta Lublina z wnioskiem, aby wzbogacić kampanię "Rozlicz PIT w Lublinie" zachęcającą do przekazania 1% podatku lubelskim organizacjom pozarządowym. Ma to związek ze zbliżającym się okresem rozliczania podatku PIT. Sama kampania "Rozlicz PIT w Lublinie" ma zachęcać, żeby w zeznaniu podatkowym podać lubelski adres, dzięki czemu prawie 50% podatku dochodowego trafi do kasy miasta.

- Unia Metropolii Polskich alarmuje, że wskutek Polskiego Ładu organizacje pozarządowe mogą stracić jedną czwartą środków, przekazywanych przez podatników w ramach 1% podatku dochodowego. W Lublinie swoją siedzibę ma ok. 150 organizacji pozarządowych o statusie pożytku publicznego (OPP). W ub. roku zebrały w sumie 7,6 mln zł z tytułu odpisów w ramach 1% podatku. Te pieniądze zostały „zainwestowane” w Lublinie: w pomoc społeczną, ochronę zdrowia, kulturę, rozwój społeczeństwa obywatelskiego i inne sfery pożytku publicznego - napisał we wniosku Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.

We wniosku poinformowano też, że według uzyskanych przez Fundację danych z z I i III Urzędu Skarbowego w Lublinie, w ubiegłym roku nieco ponad 60% mieszkańców Lublina rozliczających PIT-37 przekazało 1% podatku, a w roku 2020 było to ponad 70%. Zdaniem Fundacji może to wynikać z wprowadzonej usługi "Twój e-PIT”, która automatycznie rozlicza podatników, pomijając wskazanie OPP do przekazania 1% podatku. Dodano też, że według danych Ministerstwa Finansów, w zeszłym roku przez usługę Twój e-PIT złożono ponad 10 mln zeznań podatkowych, a rok wcześniej 9 mln.

- W związku z powyższym, aby przeciwdziałać skutkom podatkowym Polskiego Ładu, na które skazuje Unia Metropolii Polskich, zachęcić i przyzwyczaić mieszkańców Lublina do wspierania lokalnych organizacji pozarządowych, na podstawie art. 241 kpa wnioskujemy, aby w tegorocznej edycji kampanii promocyjnej "Rozlicz PIT w Lublinie” wprowadzić zachętę do przekazania 1% podatku lubelskim OPP, poprzez wprowadzenie dodatkowego losu na loterii dla osób, które przekazały 1% podatku lubelskim OPP - napisał Jakubowski.

Do tego, wnioskuje, żeby na stronach związanych z akcją, materiałach promocyjnych i w informacjach prasowych była zawarta informacja i zachęta do przekazania 1% podatku na rzecz lubelskich organizacji pożytku publicznego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy