Reklama

Reklama

Lublin: Nowi terytorialsi przeszli szkolenie i egzamin

Opublikowano: sob, 9 kwi 2022 16:51
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ochotnicy, którzy wstąpili do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli szkolenie, zakończone egzaminem. Złożyli też już uroczystą przysięgę wojskową.

Reklama

Na obiektach wojskowych w Dęblinie odbyło się szkolenie podstawowe ochotników przyjętych do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy, którzy do tej pory nie mieli styczności ze służbą wojskową, uczyli się, m.in. budowy i eksploatacji sprzętu wojskowego, podstaw strzelectwa, taktyki, topografii, zasad zachowania na polu walki i przetrwania oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej. Szczególny nacisk położony był na szkolenie ogniowe, w tym naukę bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Szkolenie zakończył egzamin, tzw. "pętla taktyczna”, który był podsumowaniem zdobytych umiejętności. Wśród zadań jakie musieli wykonać terytorialsi było np. posługiwanie się bronią, maską przeciwgazową, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem nawigacji, czy udzielanie pomocy medycznej na polu walki.

Kandydaci do służby w 2 LBOT z ostatniej rekrutacji, to w większości osoby młode - studenci oraz uczniowie. Wśród nich są bracia Eryk, Marek i Kamil - trojaczki z powiatu włodawskiego. Cała trójka obecnie uczy się w trzeciej klasie o profilu wojskowym w Zespole Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie. Jak sami mówią, wojsko pociągało ich od dziecka, więc wstąpili w szeregi 2 LBOT.

- Zawsze interesowało nas wojsko, ale to Eryk pierwszy wpadł na pomysł, aby iść do mundurówki i tak zaczęła się nasza przygoda z wojskiem - powiedział Kamil. - Czujemy się tutaj jak w domu, zajęcia są ciekawe, ludzie w porządku, można nawiązać przyjaźnie na całe życie. – dodaje Eryk. Bracia zdali „pętlę taktyczną” pomyślnie, a ze strzelectwa, choć wcześniej nie mieli dużego doświadczenia z bronią, wszyscy otrzymali najwyższe oceny. Cała trójka nie wyklucza, że po maturze będzie kontynuować naukę w jednej z wojskowych uczelni.

Zwieńczeniem szkolenia podstawowego była uroczysta przysięga wojskowa, która miała miejsce 9 kwietnia na terenie jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy