Wcielenie żołnierzy rezerwy na szkolenie wyrównawcze w 2 LBOT odbyło się po raz trzeci w tym roku. Szkolenie w trybie weekendowym będzie odbywać się w oparciu o zamojskie obiekty garnizonowe. Potrwa do 22 maja i zakończy się egzaminem tzw. "pętlą taktyczną”.
Jednym z kandydatów na szkolenie wyrównawcze jest kpr. Piotr inżynier budownictwa z Lublina. - Odbyłem służbę zasadniczą 20 lat temu, zawsze chciałem wrócić, jednak życie poukładało się inaczej. Postanowiłem coś zmienić, zacząłem aktywnie uprawiać sport, schudłem kilkanaście kilogramów i kolejnym naturalnym krokiem jest powrót do wojska, zwłaszcza że formuła WOT pozwala godzić obowiązki zawodowe ze służbą. Nie ukrywam, że sytuacja na Ukrainie pomogła mi w podjęciu decyzji, w razie „W” nie chciałbym bezczynnie się przyglądać - powiedział, gdy został zapytany motywację.
Szkolenie wyrównawcze ma odświeżyć posiadane już umiejętności i wiedzę wojskową oraz wdrożyć elementy charakterystycznye dla pododdziałów lekkiej piechoty. Żołnierze przypomną sobie zagadnienia z taktyki, medycyny pola walki, strzelectwa, obsługi broni i zasad przetrwania.
- Z powodów zdrowotnych musiałam zrezygnować ze służby w WOT, była to dla mnie jedna z najtrudniejszych decyzji. Jednak już wszystko się ustabilizowało i wróciłam, nie wyobrażam sobie innej możliwości. Chcę nadal pomagać ludziom i służyć Polsce. Ja już podjęłam decyzję, po studiach swoją przyszłość chcę wiązać z wojskiem i służbą zawodową - mówi szer. Sandra 20-latka z Lublina, jedna z 4 kobiet, które stawiły się na wcieleniu, ponownie wstępująca w szeregi WOT.
Osoby, które ukończą szkolenie wyrównawcze zasilą pododdziały 2 LBOT. Mogą uzupełnić kadrę zawodową WOT. Na zainteresowanych czekają etaty w 2 LBOT, m.in. w ramach tworzonego właśnie batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku, a także w ramach 19 Nadbużańskiej Brygady OT w Chełmie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.