Reklama

Reklama

Lublin na pierwszym miejscu w konkursie Samorządowy Lider Zarządzania 2020 „Samorząd jako pracodawca”

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Lublin na pierwszym miejscu w konkursie Samorządowy Lider Zarządzania 2020 „Samorząd jako pracodawca” - Zdjęcie główne

Miasto docenione za zatrudnianie niepełnosprawnych | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Lublin zajął I miejsce w trzeciej edycji konkursu Samorządowy Lider Zarządzania 2020 „Samorząd jako pracodawca”. Tegoroczna edycja koncentrowała się na dialogu społecznym dla godnej pracy.

Reklama

Konkurs Samorządowy Lider Zarządzania 2020 "Samorząd jako pracodawca"

 

Organizatorem konkursu jest Związek Miast Polskich. Zainicjowano go w ramach partnerskiego projektu czterech organizacji z Polski i Norwegii, reprezentujących pracowników i pracodawców samorządowych, zatytułowanego „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”. Jego celem jest poprawa jakości dialogu społecznego w sektorze publicznym na poziomie lokalnym w Polsce, przez identyfikację i rozwój metod wspierających dialog społeczny w tym sektorze. Poza tym, konkurs stawia na rozwój kanałów efektywnej komunikacji i współpracy między partnerami społecznymi sektora publicznego i władzami lokalnymi.

 

Lublin doceniony za zatrudnianie niepełnosprawnych

 

Przyjazne zatrudnienie dla osób z niepełnosprawnościami w Urzędzie Miasta Lublin” to wdrożone przez nasze miasto rozwiązanie, które wysoko ocenili eksperci, inne samorządy i pozostali laureaci konkursu. Lublin otrzymał I nagrodę w kategorii: rozwiązania dotyczące tworzenia godnych warunków pracy oraz budowy kultury organizacyjnej sprzyjającej kształtowaniu dobrych relacji międzyludzkich i motywującej atmosfery pracy w instytucjach samorządowych.

 

- Miasto Lublin doceniono za realizowany od kilku lat proces sukcesywnego zwiększania otwartości na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. Takie działania prowadzimy zarówno w Urzędzie Miasta, jak i  w naszych jednostkach organizacyjnych. Miasto aktywnie włącza się w proces wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami na wielu płaszczyznach, w tym także na rynku pracy - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

 

Służą temu inicjatywy związane m.in. z przyjazną polityką zatrudnienia, swobodnym rozwojem kwalifikacji i kompetencji. 

 

- Naszym sukcesem jest wysoki wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w urzędzie, który wzrósł z 2,56% ogółu zatrudnionych w 2006 roku (24 osoby) do poziomu 8,1% (110 osób) w 2019 roku. W ten sposób Prezydent Miasta Lublin, jako pracodawca, daje dobry przykład innym, promując aktywność zawodową osób z niepełnosprawnościami, która przynosi wymierne korzyści dla społeczności pracowników oraz całego zakładu pracy - tłumaczy Monika Lipińska. 

 

Nagrodą w konkursie jest tytuł Samorządowy Lider Zarządzania 2020 „Samorząd jako pracodawca” i wyjazd studyjny dwóch przedstawicieli samorządu do Norwegii, który planowany jest na wiosnę przyszłego roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE