Reklama

Reklama

Lublin: Muzeum KUL przygotowuje wystawę poświęconą Cyprianowi Norwidowi

Opublikowano: pon, 25 paź 2021 07:00
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Muzeum KUL przygotowuje wystawę poświęconą Cyprianowi Norwidowi - Zdjęcie główne

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida. W obchody jubileuszu włączają się Muzeum KUL, Ośrodek Badań nad Twórczością Cypriana Norwida KUL oraz Fundacja Museion Norwid poprzez organizację wystawy: Norwid. "Pomiędzy świtem a nocy zniknięciem".

Reklama

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest jednym z ośrodków badań norwidologicznych w Polsce. Od 1983 r. na uniwersytecie wydawane jest czasopismo naukowe "Studia Norwidiana", wokół którego powstało środowisko badawcze. Dwa lata później powołano jednostkę naukowo-badawczą - Ośrodek Badań nad Twórczością Cypriana Norwida. Placówka zajmuje się zagadnieniami związanymi z życiem i twórczością Norwida, m.in. opracowuje wydania krytyczne dzieł pisarza i katalog jego prac plastycznych.

Z kolei w czwartek (28 października) o godzinie 16.00 w Muzeum KUL zostanie otwarta wystawa Norwid. "Pomiędzy świtem a nocy zniknięciem".

- W tytule wystawy, zaczerpniętym z poematu Quidam, chcieliśmy z jednej strony odwołać się do poetyckiej metafory ludzkiego życia, z drugiej – wyeksponować oryginalność Norwidowskiego obrazowania, któremu towarzyszy przekonanie o kruchości egzystencjalnej człowieka, a zarazem o jego eschatologicznym przeznaczeniu - tłumaczy dr Edyta Chlebowska, kurator wystawy.

Na ekspozycji będzie kilkadziesiąt oryginalnych prac plastycznych Norwida: rysunków, akwarel i grafik oraz jeden rękopis. Towarzyszyć im będzie literacki komentarz ich twórcy - cytaty zaczerpnięte z jego pism, pochodzące zarówno z utworów poetyckich i prozatorskich, jak również z jego listów. Całości dopełni bogaty wybór pierwodruków oraz publikacji z epoki ilustrowanych przez Norwida. Większość obiektów pochodzi z kolekcji prywatnych, znanych wyłącznie wąskiemu gronu specjalistów, widzowie będą mieli więc okazję, by zapoznać się z kilkoma dziełami Norwida prezentowanymi publicznie po raz pierwszy.

W zespole Norwidianów, eksponowanych w Muzeum KUL, pojawią się rysunki pochodzące z młodzieńczych szkicowników Norwida i rysunki, akwarele i grafiki. Powstały w drugiej połowie lat 50., gdy - po powrocie z Ameryki - próbował zapewnić sobie finansową niezależność, podejmując różne artystyczne zlecenia i prace prezentujące dojrzałą twórczość graficzną artysty.

Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja dotycząca inicjatyw norwidologicznych podejmowanych na KUL, zlokalizowana na holu I piętra Gmachu Głównego KUL oraz promocja albumu Cyprian Norwid Wierny-portret, zaplanowana o godz. 17.00 w czytelni bibliotecznej Wydziału Teologii. Spotkanie z autorką albumu dr Edytą Chlebowską poprowadzi prof. Lechosław Lameński.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy