Reklama

Reklama

Lublin: Most niedaleko Zalewu Zemborzyckiego do przebudowy. Jest już wykonawca

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Google Maps

Lublin: Most niedaleko Zalewu Zemborzyckiego do przebudowy. Jest już wykonawca - Zdjęcie główne

Most w ciągu ul. Żeglarskiej | foto Screen - Google Maps

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto przebuduje most przy ul. Żeglarskiej. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu inwestycji. Wybrano też już wykonawcę.

Reklama

Nowy most przy ul. Żeglarskiej powstanie w miejscu istniejącego. Drogowcy najpierw rozbiorą stary most i w tym samym miejscu zbudują nowy. Zmieni się też przebieg ścieżki rowerowej, która biegnie pod mostem, a koryto rzeki zostanie uregulowane. Przebudowa obejmie też odcinek ul. Żeglarskiej, od nowo powstałego węzła, do skrzyżowania z ul. Nałkowskich. Poza tym nowy most będzie większy od obecnego. 

W ramach trwającego postępowania odnośnie mostu na ul. Żeglarskiej wpłynęło 6 ofert. Najtańsza opiewała na kwotę ponad 36,6 mln zł, a najdroższa na blisko 54 mln zł. Kwota, jaką Miasto zamierzało przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia to około 16,2 mln zł.

Na wniosek prezydenta Miasta Lublin została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miasta Lublin. Wiązało się to z możliwością pozyskania dodatkowego dofinansowania do projektu w ramach którego planowana jest m.in. budowa mostu przy ul. Żeglarskiej. Kwota dotacji może się zwiększyć o 16 mln zł. Zwiększenie dofinansowania dla projektu pozwoli na rozstrzygnięcie przetargu. Zarządzeniem prezydenta, Miasto już wcześniej zabezpieczyło resztę brakującej kwoty, czyli 4,2 mln.

Miasto Lublin zostało zobowiązane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego do przedłożenia dokumentów do zawarcia aneksu do umowy o dofinansowanie projektu do 21 kwietnia, a więc przed kolejnym terminem sesji Rady Miasta Lublin. Jednym z wymaganych dokumentów jest uchwała Rady Miasta potwierdzająca zabezpieczenie w budżecie miasta środków na realizację projektu. Takie uwarunkowania związane z terminem zawarcia aneksu, niezależne od Miasta, wymagają zwołania sesji w trybie nadzwyczajnym.

Sesja odbyła się w środę (20 kwietnia). W trakcie obrad radny Piotr Popiel (klub Prawa i Sprawiedliwości) podkreślał, że budowa mostu jest ważna, ale on sam ma wątpliwości, jeśli chodzi o projekt. 

- Utrzymuję kontakt z wieloma inżynierami. Oni wyraźnie mi powiedzieli, ten obiekt jest zbyt drogi. Nie potrzebujemy w tamtym miejscu, aż tak rozbudowanego mostu, który miałby specjalne elementy konstrukcyjno-nośne, ze specjalnymi linami odciągowymi - mówił Piotr Popiel.

Z kolei wiceprzewodniczący RM Leszek Daniewski (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) pytał o zastępczy most. Zastępczy miałby umożliwić przejazd przez ul. Żeglarską na czas budowy nowego.

- Z jakich przyczyn nie jest możliwe zrobienie zastępczego mostu?- pytał Leszek Daniewski.

- Może robiliście rozeznanie, ile ten most tymczasowy by kosztował? - dodawał Popiel.

- Ja przewiduję, że ul. Janowska będzie zakorkowana - stwierdził Zbigniew Ławniczak (PiS), który proponował, żeby może wzrócić się do wojska o tymczasowy most pontonowy.

Jednak jak wyjaśniali przedstawiciele Zarządu Dróg i Mostów - budowa tymczasowego mostu nie jest możliwa. Po jednej stronie Wody Polskie prowadzą prace, a po drugiej nie byłoby odpowiedniej odległości pomiędzy jezdnią i przewodami napowietrznej linii energetycznej. W trakcie przebudowy na drugą stronę Bystrzycy będzie można przejechać np. ulicą Korchmalną. Dodatkowo nieczynna będzie pętla komunikacji miejskiej pry ul. Żeglarskiej.

Radni przyjęli projekyt uchwały jednomyślnie. Został też już wybrany wykonawca inwestycji -  firma Primost Południe. Przebudowa ma skończyć się w tym roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy