Reklama

Reklama

Lublin: Miasto realizuje projekty z Budżetu Obywatelskiego. Co udało się już zrobić?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto realizuje projekty z Budżetu Obywatelskiego. Co udało się już zrobić? - Zdjęcie główne

Miasto realizuje projekty z Budżetu Obywatelskiego. Co udało się już zrobić? | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakup skutera wodnego, 200 sztuk budek lęgowych dla jerzyków, 3600 osób uczestniczących w zajęciach sportowych oraz 9 podpisanych umów na realizację inwestycji - to efekt prac nad projektami wybranymi w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Reklama

- Prace nad wykonaniem zadań zgłoszonych i wybranych przez mieszkańców w Budżecie Obywatelskim to dla nas priorytet. Obecna sytuacja gospodarcza i polityczna nie pozostaje jednak bez wpływu na oferty składane w postępowaniach przetargowych. Dlatego, ze względu na rosnącą inflację, a co za tym idzie ceny, chcemy jak najszybciej podpisywać umowy z wykonawcami. Mimo trudności na rynku nie zwalniamy tempa z realizacją projektów - mówi Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin

Miasto współpracując z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej doprowadziło do przekazania pieczy nad skuterem wodnym, do jednostki obsługującej Zalew Zemborzycki. Nowy pojazd ma zwiększyć szansę na szybszą i skuteczniejszą pomoc. To realizacja projektu "D-51 Niezatapialni”.
 
Poza tym, od lutego trwają zajęcia sportowe dla rożnych grup wiekowych. Utworzono platformę internetową www.aktywnylublin.eu, która służy jako system zapisów online. Dotychczas zrealizowano 240 jednostek treningowych, a w zajęciach wzięło udział około 3600 osób. Oferta dostępna jest w ramach projektu "O-1 Aktywne pokolenie" to: pływanie, tenis ziemny, siłownia, koszykówka, badminton, tenis stołowy, unihokej, zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci”.
 
Oprócz tego, w pierwszym kwartale podpisano również umowy na wykonanie inwestycji w dzielnicach m.in. latarni na Węglinie Północnym ("D-2 Latarnie na os. Lipniak – dokończenie oświetlenia ulic Krwawicza i Lazurowej”), chodników i oświetlenia ("D-8 Inwestycje na Ponikwodzie”) oraz remontu ulicy na Wieniawie ("D-12 Remont ul. Junoszy w Lublinie”). Pozostałe inwestycje są w trakcie uzgodnień, projektowania lub przygotowywane są do ogłoszenia przetargów.
 
Analizy pokazały, że w wyniku drastycznego wzrostu kosztów, obecnie nie jest możliwe przystąpienie do realizacji jednego z 41 wybranych projektów, czyli wykonania bieżni lekkoatletycznej. - Analizy i kosztorys przygotowane w momencie oceny projektu „D-66 Centrum Aktywności Sportowej (etap 3)” i kierowania go do głosowania wskazywały, że jest możliwe wykonanie bieżni za kwotę 350 tys. zł. Przygotowując procedurę przetargową, w tym roku wykonano aktualizację kosztów i okazało się, że najniższa przedstawiona oferta opiewa na 600 tys. zł. Biorąc pod uwagę to, że regulamin Budżetu Obywatelskiego wskazuje, że maksymalny koszt projektu dzielnicowego to 350 tys. zł, a wzrost wartości projektu byłby nie kilkuprocentowy a prawie dwukrotny, na chwilę obecną jesteśmy zmuszeni zawiesić realizację projektu - tłumaczy Piotr Choroś.
 
 
W podobnych przypadkach, dotyczących np. remontów dróg jest możliwość ograniczenia zakresu prac. W przypadku bieżni lekkoatletycznej dookoła boiska takiej możliwości nie ma. Jest to jedyna taka sytuacja związana z realizacją projektów BO w 2022 r.
 
W ramach tegorocznej - VIII edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin realizowanych jest łącznie 41 projektów. Kwotę 12,5 mln zł rozdysponowano na 9 projektów ogólnomiejskich, w tym 6 "miękkich” oraz 32 projekty dzielnicowe. Swój głos oddało blisko 20 tys. mieszkańców Lublina.
 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy