Reklama

Reklama

Lublin: Miasto ponownie zostało planem filmowym. Kręcą film "Pokojówka"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto ponownie zostało planem filmowym. Kręcą film "Pokojówka" - Zdjęcie główne

Miasto ponownie zostało planem filmowym. Kręcą film "Pokojówka" | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwają zdjęcia do filmu "Pokojówka”, w reżyserii Rafała Brylla. To historia więźniarki obozu na Majdanku, która pracowała jako pokojówka w domu komendanta obozu. Produkcja otrzyma w tym roku dofinansowanie ze strony Lubelskiego Funduszu Filmowego w wysokości 10 tys. zł.

Reklama

- Lublin po raz kolejny staje się planem filmowym, a jego niepowtarzalna przestrzeń pozwala prowadzić tu narracje historii sprzed lat. Reżyser Rafał Bryll przypomina losy więźniarki Majdanka, w oryginalny sposób łącząc materiał dokumentalny z animacją. Z wielką ciekawością czekam na efekt końcowy pracy ekipy filmowej - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

Film będzie opowiadał historię Ewy Waleckiej - więźniarki obozu koncentracyjnego na Majdanku, a potem Ravensbrück. Losy bohaterki są świadectwem okresu wojny i holokaustu, ale także wiary w dobro i ludzi. W czasie pobytu na Majdanku, Ewa pracowała przez pewien czas jako pokojówka w domu komendanta obozu. Biały Domek, czysty i wypełniony pięknymi przedmiotami, otoczony trawnikiem i ogródkiem, był miejscem w którym mimo koszmaru wojny bohaterka doświadczyła życzliwości i przyjaźni ze strony żony komendanta oraz pracującego tam Niemca. W przetrwaniu piekła obozu koncentracyjnego pomogło Ewie uczucie, jakie rozwijało się między nią i Polakiem będącym więźniem obozu.

Dokument zbudowany będzie na trzech płaszczyznach. W pierwszej z nich widz spotyka się ze Zbigniewem Kozłowskim, synem Ewy Waleckiej. Jest on przewodnikiem po teraźniejszości, po miejscach związanych z pobytem jego matki w obozie na Majdanku. Drugą warstwę konstrukcyjną tworzą zarejestrowane w latach osiemdziesiątych wspomnienia Ewy Waleckiej, czyli opowieści o jej najważniejszych przeżyciach. Całość uzupełniają animacje ukazujące przeżycia bohaterki związane z pobytem z obozie zagłady, wzbogacone narracją aktorki, która głosem wciela się w młodą Ewę.

Zdjęcia do filmu trwają na Majdanku i ul. Wrońskiej. Producentem obrazu jest Fundacja Instytut Grzegorza Królikiewicza. Zaś eżyserem filmu jest Rafał Bryll, autor serii dokumentalnej "Tajemnice Państwa Podziemnego”, serii fabularyzowanych filmów dokumentalnych "Grupa D, Departament IV, Ofiary morderstw PRL” oraz „Opowieści o miłości” nagrodzonej na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Zamościu. Autor tworzy filmy dokumentalno - historyczne skupiając się na losach konkretnych ludzi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy