Reklama

Reklama

Lublin: Miasto pomaga uciekającym przed wojną w Ukrainie. Są już m.in. darmowe autobusy i parkowanie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto pomaga uciekającym przed wojną w Ukrainie. Są już m.in. darmowe autobusy i parkowanie - Zdjęcie główne

Miasto pomaga uciekającym przed wojną w Ukrainie. Są już m.in. darmowe autobusy i parkowanie | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Darmowa komunikacja miejska, zerowe stawki opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania i zwolnienie z opłat w bursach szkolnych - to kolejne działania pomocowe Miasta na rzecz obywateli Ukrainy dotkniętych wojną. Rada Miasta Lublin przyjęła uchwały w tych sprawach.

Reklama

Od 24 lutego trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Miasto Lublin podejmuje różne akcję pomocy, żeby wesprzeć Ukraińców i osoby uciekające do Lublina przed wojną.

- Wielu obywateli Ukrainy, którzy uciekając przed wojną znalazło schronienie w Lublinie, jest w bardzo trudnej sytuacji, często bez podstawowych środków do życia. Dlatego w trybie pilnym wprowadzamy pakiet działań solidarnościowych i pomocowych na rzecz tych osób. Swobodne przemieszczanie się komunikacją miejską bez konieczności ponoszenia opłat za przewóz oraz bezpłatny postój na parkingach, znacząco ułatwią funkcjonowanie obywateli Ukrainy w naszym mieście. Wsparcie kierujemy też do wychowanków burs szkolnych, zwalniając ich z opłat za zakwaterowanie i wyżywienie. Naszą pomoc dostosowujemy do zmieniającej się sytuacji. W całodobowe działania zaangażowane są wszystkie służby miejskie, bezpieczeństwa, pomocy społecznej, oświaty, a także spółki. Przy Centrum Kultury w Lublinie cały czas działa Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie, który na bieżąco udziela pomocy i informacji osobom z Ukrainy oraz koordynuje pracę organizacji pomocowych i wolontariuszy. Działania lokalnego sztabu kryzysowego wspierają także miejskie instytucje kultury. Obecnie najważniejsze jest zapewnienie miejsc noclegowych i podstawowej opieki. Każdej osobie potrzebującej zapewnimy pomoc i opiekę, tak długo jak będzie to potrzebne - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Lublin, od 28 lutego obywatele Ukrainy, którz szukają schronienia w Lublinie, mogą podróżować nieodpłatnie komunikacją miejską w Lublinie. Podstawę do bezpłatnych przejazdów dla tych osób są dokumenty potwierdzające obywatelstwo ukraińskie. Na czwartkowej (3 marca) sesji podjęto uchwałę regulującą tę kwestię.

Oprócz tego, z myślą o obywatelach Ukrainy wprowadzono zerową stawkę opłat za postój samochodów osobowych w Strefie Płatnego Parkowania na terenie Lublina dla obywateli Ukrainy, na podstawie posiadanych przez nich dokumentów.

Uchwały w zakresie bezpłatnej komunikacji miejskiej oraz parkingów wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego z mocą obowiązywania od 28 lutego. Zasady te będą obowiązywały do końca marca, z możliwością ich przedłużenia, jeśli będzie taka potrzeba.

Dodatkowo, przyjęte przez radnych działanie pomocowe dotyczy zwolnienia z opłat za wyżywienie i zakwaterowanie wychowanków burs szkolnych będących obywatelami Ukrainy. Takie udogodnienie obowiązuje do końca roku szkolnego czyli 31 sierpnia. Aktualnie status wychowanka posiada 26 osób, będących obywatelami Ukrainy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy