Reklama

Reklama

Lublin: Miasto dostanie system koordynacji lotów dronów. To wygrana w konkursie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Miasto dostanie system koordynacji lotów dronów. To wygrana w konkursie - Zdjęcie główne

Miasto dostanie system koordynacji lotów dronów. To wygrana w konkursie | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto Lublin i Gmina Jastków zwyciężyły w konkursie "Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę”. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wybrała trzy zwycięskie konsorcja gmin do wdrożenia systemu koordynacji lotów dronów na szeroką skalę.

Reklama

- Wynik konkursu wskazuje, że jesteśmy dobrze przygotowani i dysponujemy doskonałym ekosystemem do wdrażania alternatywnych usług transportowych z wykorzystaniem dronów. Otrzymaliśmy szansę, by stać się w przyszłości prekursorem w bezpiecznym zarządzaniu przestrzenią powietrzną, co da nam kolejne możliwości rozwoju dla naszego miasta. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w powstanie projektu, przede wszystkim za udaną współpracę naszemu partnerowi – Gminie Jastków oraz przedsiębiorcom z terenu obu gmin za duże wsparcie merytoryczne - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Lublin i Jastków wspólnie wzięły udział w konkursie "Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę” organizowanym przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego i Ministerstwo Infrastruktury.

- Koncepcja organizacji lotów da możliwość wdrożenia bezpiecznych lotów dronów na większą skalę. Obszar zaproponowany we wspólnym wniosku to łącznie 120 km2 terenu obejmującego północno-zachodnią część Miasta Lublin oraz niemal całą powierzchnię Gminy Jastków. Obszar objęty projektem w Lublinie to część północna dzielnicy Szerokie oraz niemal cały teren Sławinka oraz Sławina.Teren ten zostanie wyposażony w urządzenia do zbierania informacji o położeniu bezzałogowych statków powietrznych, co pozwoli na pozyskanie różnego rodzaju danych wspierających proces bezpieczeństwa lotów - wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

W ten sposób obie gminy mają mieć wpływ na kształtowanie się ruchu dronów na ich terenie, a ich użytkownicy dostaną system do planowania lotów wraz z narzędziami do oceny ryzyka, jak i ograniczeń w przestrzeni względem innych bezzałogowych statków powietrznych.

Do współpracy w projekcie zgłosiło się 18 gmin lub ich konsorcjów, z których, do drugiego etapu przystąpiło osiem. Ostatecznie rywalizację wygrały trzy konsorcja gmin, poza Lublinem i Jastkowem są to Gliwice z gminami Pilchowice, Sośnicowice i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz gminy Lesznowola z Nadarzynem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy