Reklama

Reklama

Lublin: Marian Turski zostanie doktorem honoris causa UMCS

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Maciej Jaźwiecki

Lublin: Marian Turski zostanie doktorem honoris causa UMCS - Zdjęcie główne

Marian Turski | foto Maciej Jaźwiecki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej będzie miał nowego doktora honoris causa. Zostanie nim Marian Turski - działacz społeczny, historyk i dziennikarz.

Reklama

Marian Turski jest szefem działu historycznego tygodnika "Polityka”. Jest również wieloletnim przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, prezydentem Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, a także jednym ze współtwórców Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i przewodniczący Rady Muzealnej. Za swoją pracę na rzecz kultury, praw człowieka i pojednania dostał takie odznaczenia jak m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodę Honorową Komisarza NZ ds. Praw Człowieka, francuski Krzyż Oficerski Orderu Legii Honorowej i niemiecki Wielki Krzyż Zasługi.

- Senat UMCS postanowił nadać tytuł DHC red. Turskiemu za szlachetne wypełnianie misji strażnika pamięci wspólnej, polsko-żydowskiej historii, przywracanie wiary w sprawczą siłę wolnego słowa oraz głęboki moralny wymiar przykazania "Nie bądź obojętny”, które staje się uniwersalnym ludzkim zobowiązaniem wobec bliźnich i świata - wyjaśnia Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS w Lublinie.

Turski współpracuje z Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa UMCS, który odwiedział m. in. jako uczestnik konferencji i spotkań w salonie "Polityki”. Od 2012 roku zasiada w Kapitule Stypendium im. Leopolda Ungera, która jest afiliowana przy UMCS. Sprawuje merytoryczną opiekę nad laureatami stypendium, a także praktykantami uczelni w redakcji "Polityki”. Współpracuje z Pracownią Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu. W uznaniu związków z UMCS i Lublinem 14 stycznia 2019 r. przyznano mu Medal Amicis Universitatis i Medal 700-lecia Miasta Lublin.

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa odbędzie się 23 marca o godz. 12.00 w Auli uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS (Plac Marii Curie-Skłodowskiej 5). Będzie również transmitowana on-line na stronie internetowej UMCS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy