Reklama

Reklama

Lublin: Kultura będzie bardziej dostępna dla niepełnosprawnych. Powstała specjalna Komisja

Opublikowano: ndz, 22 sie 2021 05:50
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Kultura będzie bardziej dostępna dla niepełnosprawnych. Powstała specjalna Komisja - Zdjęcie główne

Pierwsze posiedzenie Komisji odbyło się 18 sierpnia | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Działalność zaczęła Komisja Dialogu Obywatelskiego do spraw dostępności do kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Komisja będzie dbała o zapewnienie dostępności oferty kulturalnej Lublina, niepełnosprawnym. Jej powstanie jest wspólną inicjatywą Miasta i lubelskich organizacji pozarządowych.

Reklama

- Lublin miastem dostępnym i przyjaznym osobom ze szczególnymi potrzebami to jeden z naszych priorytetów. Dlatego podejmujemy inicjatywy w wielu dziedzinach życia naszego miasta, w tym szereg działań na rzecz zwiększenia dostępności do kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Cieszymy się bardzo, że to przedstawiciele organizacji pozarządowych występują z inicjatywą wspólnego działania na rzecz zwiększenia dostępności. Są dla nas cennymi partnerami z uwagi na wiedzę i doświadczenie, którym dysponują oraz pasję, z jaką działają. Wierzę, że razem uda się szybciej osiągnąć nasz wspólny cel, jakim jest dostępny Lublin - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Dzielnice dostaną pieniądze na inwestycje i wydarzenia

Komisja ma charakter opiniodawczy, inicjatywny i doradczy. Może inicjować, konsultować i współtworzyć dokumenty i akty prawne kształtujące politykę Miasta, jeśli chodzi o kulturę dla niepełnosprawnych. Będzie zajmować się zapewnieniem oferty kulturalnej dla takich. Oprócz tego, będzie podejmować działania wspomagające organizacje pozarządowe we wdrożeniu ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Dodatkowo, ma zajmować się kooordynacją współpracy organizacji pozarządowych oraz Miasta w kwestii wypracowania standardów dostępnej kultury.

W skład Komisji prezydent Lublina powołał: Marię Pietruszę-Budzyńską – prezydenta Fundacji "Teatroterapia Lubelska”, Wojciecha Górę – prezesa Stowarzyszenia "Otwieracz”, Beatę Lipską – prezesa Fundacji "Inside Out”, Anielę Mroczek – skarbnika Stowarzyszenia "Otwarta Pracownia”, Jana Michała Stanowskiego – prezesa Fundacji "Nieprzetartego Szlaku”, Joannę Olszewską – dyrektora Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych, Annę Pajdosz – zastępcę dyrektora Wydziału Kultury UM Lublin, Annę Szadkowską-Ciężką – zastępcę dyrektora Biura Partycypacji Społecznej UM Lublin. Funkcję przewodniczącego objął Wojciech Góra, a sekretarzem została Beata Lipska.

W trakcie pierwszego spotkania (18 sierpnia) podpisane porozumienie Miasta Lublin ze Stowarzyszeniem "Otwieracz” dotyczące współpracy przy realizacji projektu "Standardy dostępności kultury – wspólna sprawa”. Celem podpisanego porozumienia jest stworzenie standardów dostępności kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami w Lublinie. Stowarzyszenie pozyskało środki na realizację projektu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

- Samorząd Lublina od dłuższego czasu prowadzi działania mające na celu zwiększenie dostępności do kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Pracujemy wspólnie z miejskimi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Coraz więcej wydarzeń jest w pełni dostępnych, ale przed nami jeszcze dużo do zrobienia. Wszyscy organizatorzy życia kulturalnego stoją obecnie przed wyzwaniami, jakie nakłada na nich ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Nie chcemy, by sami mierzyli się z tymi problemami, szukamy więc różnych możliwości wsparcia ich w tych działaniach. W tej sytuacji z radością przyjmujemy inicjatywę Stowarzyszenia "Otwieracz”, które od dawna jest niezwykle zaangażowane w sprawę dostępności - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

Projekt zakłada taki model tworzenia tych standardów, który pozwoli włączyć szerokie grono zainteresowanych – od osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów przez organizatorów wydarzeń po przedstawicieli Miasta.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Dożynki dworskie w Muzeum Wsi Lubelskiej. Będzie barwny orszak i inscenizacja

- Opracowanie standardów poprzedzimy przeprowadzeniem badania potrzeb odbiorców ze szczególnymi potrzebami. Standardy dostępności zostaną wypracowane w ciągu dziesięciu 4-godzinnych otwartych tematycznych spotkań w pierwszej połowie 2022 r. Zwieńczeniem podjętych przez nas prac będzie otwarte spotkanie podsumowujące proces. Wypracowane standardy zostaną przekazane do 30 września przyszłego roku władzom Lublina w celu ich dalszego procedowania - mówi Wojciech Góra.

Zaangażowani w tworzenie standardów dostępności kultury przedstawiciele lubelskich organizacji pozarządowych oraz samorządu zostaną przeszkoleni. Będzie to szkolenie z obowiązujących w tym zakresie aktów prawnych, wiedzy na temat niepełnosprawności i sposobów zapewniania dostępności wydarzeń kulturalnych dla niepełnosprawnych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.