Reklama

Reklama

Lublin: KUL stworzy ośrodek badań nad Polakami i Żydami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Lublin: KUL stworzy ośrodek badań nad Polakami i Żydami - Zdjęcie główne

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II | foto Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II otworzy Centrum Badań nad Polakami Ratującymi Żydów i Żydami Ratującymi Polaków. Jednym z pierwszych projektów będzie Encyklopedia Polaków Ratujących Żydów i Żydów Ratujących Polaków.

Reklama

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II zostanie utworzone Centrum Badań nad Polakami Ratującymi Żydów i Żydami Ratującymi Polaków, w czasach drugiej wojny światowej oraz komunizmu. Rektor uczelni podkreśla, że Centrum będzie samodzielną jednostką badawczą, funkcjonującą w strukturze uniwersytetu. Dodał, że obecnie prowadzone są konsultacje z różnymi środowiskami i tworzone plany funkcjonowania na najbliższe lata.

- Powstały już publikacje dotyczące wzajemnej pomocy Polaków i Żydów w czasach totalitaryzmów, ale istnieje potrzeba ujęcia tej kwestii całościowo, wprowadzenia metodologii naukowej i pogłębionych badań. To zasadnicze sprawy w historii obu narodów w XX wieku. Nasz uniwersytet podejmie te zagadnienia, także w odpowiedzi na prośby, które do nas docierają - mówi ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

Zaznaczył, że Centrum będzie współpracowało z podmiotami zewnętrznymi, w tym z zagranicznymi. Wydawane publikacje będą tłumaczone na języki angielski i hebrajski.

- Chcemy, by efekty pracy badawczej Centrum docierały również do młodych ludzi, stąd wykorzystywane będą nowe technologie komunikacyjne, tak by sposób przekazu był zgodny ze współczesnymi trendami. Jednym z pierwszych projektów będzie multimedialna Encyklopedia Polaków Ratujących Żydów i Żydów Ratujących Polaków, wydana w wersji tradycyjnej oraz internetowej - dodaje rektor.

Przy Centrum ma też funkcjonować rada naukowo-programowa, do której zaproszeni zostaną przedstawiciele środowiska żydowskiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy