Reklama

Reklama

Lublin i europejskie miasta podpisały deklarację. Chodzi o współpracę z ukraińskimi miastami

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin i europejskie miasta podpisały deklarację. Chodzi o współpracę z ukraińskimi miastami - Zdjęcie główne

Podpisanie deklaracji w sprawie pomocy Ukrainie | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Lublin i trzy europejskie miasta podpisały deklarację w sprawie współpracy z ukraińskimi miastami. Ma ona m.in. przyczynić się do powojennej odbudowy miast zza wschodniej granicy.

Reklama

W Trybunale Koronnym na Starym Mieście w Lublinie, prezydenci i przedstawiciele czterech europejskich Miast – Lublina, Nancy, Münster i Karlsruhe podpisali Deklarację Prezydentów w sprawie współpracy z ukraińskimi miastami. To jeden z punktów trzydniowego spotkania miast.
 
- Organizowane w Lublinie spotkanie prezydentów miast w formule Trójkąta Weimarskiego to ważne wydarzenie i moment, by wspólnie zastanowić się nad działaniami wspierającymi ukraińskie miasta i ich mieszkańców. Deklaracja zawiera stanowcze potępienie agresji Rosji na suwerenną Ukrainę, uznanie dla wytrwałości jej obrońców oraz wolę wspierania, na poziomie europejskich miast, aspiracji członkowskich Ukrainy do Unii Europejskiej. Jej celem jest również nawiązywanie nowych lub wzmacnianie już istniejących kontaktów z miastami ukraińskimi tak, aby przyczynić się do ich powojennej odbudowy - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Deklarację o pomocy ukraińskim miastom podpisali Krzysztof Żuk - prezydent Miasta Lublin; Mathieu Klein - prezydent Miasta Nancy, przewodniczący Rady Metropolii Grand Nancy; Angela Stähler - zastępca burmistrza Miasta Münster oraz Clemens Cremer - radny Miasta Karlsruhe. 
 
Deklaracja jest wynikiem współpracy w zakresie pomocy udzielanej Ukrainie przez Lublin i miasta partnerskie. Po lutowej napaści rosyjskiej na Ukrainę, Nancy – miasto partnerskie Lublina we Francji, odpowiedziało na apel o pomoc we wspieraniu ukraińskich miast oraz obywateli Ukrainy przybywających do Polski i Lublina. Zaangażowało się również w działania m.in. w zakresie organizacji transportów humanitarnych i wsparcia finansowego. W połowie marca, Miasto Nancy zorganizowało bezpośredni transport humanitarny leków i materiałów medycznych do Lwowa, a kolejny transport z pomocą humanitarną dla uchodźców, skierowało do Lublina. Przyznało też Lublinowi subwencję w wysokości 50 tys. euro na pomoc dla obywateli Ukrainy oraz przyjęło ponad 100 uchodźców przebywających w Lublinie. Wtedy Nancy wyszło z propozycją organizacji w Lublinie spotkania prezydentów miast. Do tej inicjatywy Nancy zaprosiło Karlsruhe – swoje niemieckie miasto partnerskie, które również włączyło się w organizację pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Lublin z kolei zaprosił dwa niemieckie miasta partnerskie – Delmenhorst i Münster. Mieszkańcy Münster, z inicjatywy Towarzystwa Wspierania Partnerstwa Miast Münster, zebrali kwotę 200 tys. euro i przekazali ją do Lublina oraz wysłali kilkanaście konwojów z pomocą humanitarną. Münster zadeklarowało również gotowość przyjęcia u siebie obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.
 
- Wizyta w Lublinie przedstawicieli miast Nancy (Francja), Münster i Karlsruhe (Niemcy) rozpoczęła się wczoraj (6 czerwca). Delegacja z Nancy przybyła pod przewodnictwem Mera Mathieu Kleina, dla którego jest to pierwsza wizyta w naszym mieście. Uczestnicy spotkania rozmawiają na temat możliwości wspólnych działań na rzecz Ukrainy przy odbudowie kraju ze zniszczeń wojennych. Spotkanie jest również okazją do omówienia różnych obszarów współpracy, które mogłyby dotyczyć wszystkich uczestników z Polski, Niemiec i Francji oraz przy udziale miast ukraińskich np. w ramach programu Lublin – Europejska Stolica Młodzieży 2023 - informuje Katarzyna Duma, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin.
 
 
Program pobytu delegacji z miast partnerskich w Lublini, obejmuje jeszcze spotkanie w lubelskim Alliance Française i rozmowy na temat możliwej oferty nauki języka francuskiego dla ukraińskich mieszkańców Lublina, odwiedziny w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Z.Sękowskiej, pomagającym analogicznej placówce we Lwowie, spotkania o charakterze kulturalnym, jak np. wizyta w Domu Słów, z którym miasto Münster realizuje projekt „Book = Life”.
 
Jednocześnie w Lublinie są artyści z Charkowa, autorzy wystawy „Obrońcy Charkowa”. Są to Tetiana Babina, autorka i kurator projektu, Natalia Zhuk, kierownik kreatywna projektu, Valentyna Korzh, partner projektu i jednocześnie szefowa Centrum Wolontariatu „Obrońcy Charkowa” oraz Sofiya Kaskun, przedstawicielka muzeum we Lwowie. Wystawę „Obrońcy Charkowa” można obejrzeć do 8 czerwca do godz. 12.00 w budynku Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.
 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy