Reklama

Reklama

Lublin: Graffiti, poprzestawiane ławki, porozrzucane butelki. Radny apeluje, żeby zadbać o teren w centrum miasta

Opublikowano: śr, 14 lip 2021 13:41
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zbigniew Ławniczak z Rady Miasta zaapelował do władz Lublina o interwencję w sprawie terenu przy Placu im. Lecha Kaczyńskiego. Wyjaśnia, że w tym miejscu poprzestawiano ławki, są porozrzucane butelki po alkoholu, a na ścianach jest graffiti. Dodatkowo proponuje, żeby naprawić chodnik.

Reklama

Radny miejski Zbigniew Ławniczak (Prawo i Sprawiedliwość) skierował interpelację do Krzysztofa Żuka - prezydenta Lublina w sprawie Placu im. Lecha Kaczyńskiego, który znajduje się obok Centrum Kultury przy ul. Peowiaków.

- W związku z tym, że w dniu 3 czerwca 2021 r. przy Placu Lecha Kaczyńskiego, w okolicy Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. doszło do dewastacji mienia poprzez przestawianie ławek, rozrzucanie butelek po alkoholu, malowanie na ścianach graffiti wnioskuję, aby odpowiednie służby zainteresowały się panującym nieporządkiem w wyżej wymienionym miejscu. Proszę także o analizę monitoringu oraz szybką reakcje Straży Miejskiej, bądź Policji - napisał Zbigniew Ławniczak.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: w centrum miasta grasują szczury. Radny Marcin Nowak proponuje rozwiązanie problemu

Oprócz tego, dodał, że należałoby się zająć chodnikiem. Radny wyjaśnia, że z chodnika wypada kostka brukowa i są jej braki, obluzowane płytki nie tworzą jednolitej powierzchni, a zły stan nawierzchni powoduje trudności w przemieszczaniu się osobom starszym, czy rodzicom z wózkami dziecięcymi.

- Poruszanie się w tym miejscu wiąże się z zagrożeniem zdrowia pieszych (potknięcia, utrata równowagi). Dodatkowo alejki oraz place zabaw są zaśmiecone i brudne. Taki stan odbija się na estetyce miejsca - podkreśla Ławniczak, dodjąc do interpelacji zdjęcia, prezentujące jak wygląda cały teren, o którym napisał.

W imieniu prezydenta odpowiedział Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin. Na wstępie poinformował, że teren objęty jest stałym bieżącym utrzymaniem w ramach trzech umów. W ramach pierwszej tereny zielone są sprzątane z zanieczyszczeń, teren jest koszony, wykonywane są zabiegi pielęgnacyjne w koronach drzew, ławki są naprawiane, a w przypadku prznoszenia ich przez kogoś, ustawiane w wyznaczonych miejscach. Z kolei w ramach drugiej umowy teren jest sprzątany z zanieczyszczeń, zamiatany, myty oraz stale patrolowany w godzinach 9.00-20.00. Natomiast dzięki ostatniej umowie, smietniki na Placu są opróżniane zgodnie z harmonogramem opróżniania obowiązującym na dany miesiąc, a zbieranie i wywóz nieczystości zgromadzonych obok koszy odbywa się łącznie z posprzątaniem terenu w promieniu 5,5 m od koszy.

- Dodatkowo sukcesywnie realizowane są prace remontowe, naprawcze bądź konserwacyjne ciągów komunikacyjnych. Zlecając naprawy kierujemy się w pierwszej kolejności stanem technicznym obiektów pod kątem bezpieczeństwa użytkowników ruchu, kolejnością zgłoszeń oraz możliwościami finansowymi budżetu miasta - napisał Andrzej Wojewódzki.

Oprócz tego, dodał, że chodnik na zdjęciach dołącznych przez radnego do interpelacji, znajduje się na działce, która nie jest własnością Gminy Lublin. Dlatego naprawy nie mogą być realizowane ze środków finansowych pochodzących z budżetu miasta.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: remont ul. Lubartowskiej. Radny ma pomysły co jeszcze w nim zawrzeć

- W tej kwestii podejmowane są systematyczne działania Straży Miejskiej w stosunku do podmiotów zarządzających nieruchomością. Dyżurni Komendy Miejskiej Policji i Straży Miejskiej posiadają bezpośredni dostęp do systemu monitoringu oraz do trzech kamer monitoringu miejskiego, w tym funkcjonujących na Pl. im. L. Kaczyńskiego, tj. Karłowicza 1, Kołłątaja 5 oraz Peowiaków 12. Służby Policji i Straży Miejskiej podejmują również interwencje na podstawie zgłoszeń własnych dyżurnych oraz mieszkańców - zapewnia Wojewódzki.

Na koniec skeretarz dodał, że od początku czerwca dyżurni Centrum Monitoringu Wizyjnego przekazali 19 zgłoszeń dotyczących naruszeń ładu i porządku publicznego w tym rejonie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.