Reklama

Reklama

Lublin: Dni Kultury Romskiej. W programie seanse filmowe i koncerty

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Dni Kultury Romskiej. W programie seanse filmowe i koncerty - Zdjęcie główne

Teresa Mirga | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pokazy filmów, występy wokalne i taneczne artystów – to elementy tegorocznych Dni Kultury Romskiej. Są one okazją do poznania tradycji i kontaktu z twórczością mniejszości romskiej.

Reklama

Wydarzenie Dni Kultury Romskiej jest organizowane przez Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin. Realizacja odbywa się we współpracy z przedstawicielami lokalnej organizacji romskiej Stowarzyszenia ROM - prezesem Stowarzyszenia Bogdanem Szczerbą oraz wiceprezeską Dorotą Szczepańską. Aktualnie w Lublinie mieszka około 240 Romów.
 
- Lublin jest miejscem przenikania się różnych kultur i miastem otwartym na mniejszości etniczne. Znajdują tu przestrzeń do życia, umożliwiającą zachowanie tradycji i odrębności kulturowej. Miasto Lublin stale współpracuje ze Stowarzyszeniem ROM, które aktywnie działa od 17 lat. Ta współpraca zaowocowała licznymi projektami wspierającymi społeczność romską, w szczególności w ramach rządowych programów dotacyjnych - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

W poniedziałek (13 czerwca) zaplanowano pokazy filmowe z wątkami romskimi w Kinie Bajka: godz. 9.00 „Przygoda Nelly" - reż. Dominik Wessely, prod. Niemcy, film z 2016, dla widzów 10+; pokaz filmowy zarezerwowany dla uczniów lubelskich szkół; godz. 11.00 „Aferim!" - reż. Radu Jude, prod. Czechy, Francja, Bułgaria, Rumunia, film z 2015, dla widzów 15+; bezpłatny pokaz filmowy otwarty dla mieszkańców Lublina, nie wymaga rezerwacji; godz. 15.00 „To tylko wiatr" - reż. Benedek Fliegauf, prod. Francja, Węgry, Niemcy, film z 2012, dla widzów dorosłych; bezpłatny pokaz filmowy otwarty dla mieszkańców Lublina, nie wymaga rezerwacji. Na każdy z trzech seansów filmowych kino zapewnia 291 miejsc.

Z kolei w Teatrze Muzycznym zaplanowano operetkę "Baron cygański”. Odbędzie się ona we wtorek (14 czerwca) o godz. 18.00. Wśród artystów będą przedstawiciele społeczności romskiej, którzy na co dzień nie występują w Teatrze Muzycznym, dla większości z nich jest to debiut sceniczny. Słowo wstępne o dziele J. Straussa wygłosi Kamila Lendzion, dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie.

Dni Kultury Romskiej zakończy koncert Teresy Mirgi z zespołem Kałe Bała. Poprzedzi go krótki występ romskiej artystki z Lublina Ewy Zając z zespołem Romałe. Koncerty odbędą się 15 czerwca o godz.18.00 w Filharmonii Lubelskiej. Zaproszenia na koncert dostępne są pod numerem telefonu: 81 466 30 50. Sama Teresa Mirga to cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, założycielka i liderka zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Prowadzi spotkania autorskie i recitale solowe w całym kraju, wielokrotnie koncertowała z Kayah. Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Natomiast Ewa Anna Zając, pseudonim artystyczny Miranda, to absolwentka jazzu i muzyki estradowej. W swojej twórczości opowiada o życiu cygańskim, nawiązując do dawnych brzmień utworów folkowych oraz współczesnych kompozycji. Gościnnie wystąpi z zespołem Romałe, który tworzą profesjonalni muzycy lubelskiej sceny artystycznej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy