Reklama

Reklama

Lublin: Chcą uporządkować Stare Miasto. Powstała Lubelska Księga Standardów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Chcą uporządkować Stare Miasto. Powstała Lubelska Księga Standardów - Zdjęcie główne

Stare Miasto w Lublinie | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Opracowano Księgę Standardów dla Starego Miasta. Wspólnie z mieszkańcami i przedsiębiorcami powstała publikacja, która ma pomóc w porządkowaniu przestrzeni publicznej w centrum miasta. To druga tego rodzaju miejska publikacja, pierwszą poświęcono przestrzeni Deptaka i Placu Litewskiego.

Reklama

- Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które tak szeroko i kompleksowo potraktowało najbardziej reprezentacyjną i zabytkową przestrzeń miasta. Lubelska Księga Standardów to zbiór zasad i wskazówek dotyczących ładu przestrzennego oraz kompozycyjnego reprezentacyjnych obszarów Miasta Lublin. Została opracowana przy współpracy ekspertów od nowoczesnej urbanistyki oraz w oparciu o konsultacje społeczne. Wskazania zawarte w Księdze mają stanowić merytoryczne podpowiedzi zarówno dla użytkowników przestrzeni jak i działających w tym obszarze organów administracji publicznej. Właściciel lub zarządca lokalu w zabytkowym obszarze miasta, odgrywa szczególną rolę we współtworzeniu jego przestrzeni. Dlatego przy pomocy Księgi Standardów chcemy zachęcić do nowego, spójnego standardu kształtowania przestrzeni miejskiej - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
 
Lubelska Księga Standardów dla Starego Miasta to kontynuacja wcześniejszego opracowania, czyli analogicznej księgi przygotowanej dla przestrzeni części Krakowskiego Przedmieścia - Deptaka i Placu Litewskiego. Księga dla Starego Miasta zawiera wytyczne rozmieszczenia elementów reklamowych w przestrzeni publicznej oraz zagospodarowania elewacji budynków. Całość jest podzielona w taki sposób, aby łatwo było odnaleźć potrzebne informacje. I rozdział jest poświęcony tematyce ładu przestrzennego. Są tam wskazówki odnoszące się do lokalizowania i sposobu kształtowania sezonowych ogródków gastronomicznych, mobilnych punktów sprzedaży, stanowisk festiwalowych, wygodnego poruszania się pieszo czy prawidłowego ruchu kołowego obowiązującego na Starym Mieście. Z kolei rozdział II odnosi się do ładu kompozycyjnego elewacji budynków. Podpowiada on jak sprawić, aby kompozycja stworzona z witryny i elementów reklamowych lokalu była spójna i korespondowała z zabytkową zabudową. W Księdze znajdują się również przykłady rozwiązań ułatwiających osobom z niepełnosprawnościami dostęp do Starego Miasta i korzystanie z niego. Przedsiębiorcy znajdą również informacje dotyczące procedury uzyskania potrzebnych pozwoleń. W publikacji jest też mapa ogólna całego obszaru, którego dotyczy Księga oraz informacje na temat przeznaczenia poszczególnych terenów i zakresy map szczegółowych.
 
 
Lubelską Księgę Standardów - Stare Miasto opracowała Fundacja Rozwoju Designu LuCreate. Przeprowadziła ona warsztaty i cykl konsultacji z mieszkańcami tego obszaru, jak również z przedsiębiorcami działającymi w rejonie Starego Miasta. Wspólnie z urzędnikami, społecznikami i osobami zainteresowanymi przeprowadzono wizję lokalną w przestrzeni Starego Miasta i dawnego Podzamcza. Przygotowanie publikacji sfinansowano ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin. 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy