Reklama

Reklama

Lublin: Bilety za komunikację miejską mają zdrożeć. Zdecyduje Rada Miasta

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Bilety za komunikację miejską mają zdrożeć. Zdecyduje Rada Miasta - Zdjęcie główne

Bilety za komunikację miejską mają zdrożeć. Zdecyduje Rada Miasta | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto planuje wprowadzić podwyżki cen biletów za przejazdy komunikacją miejską. Powodem jest m.in. inflacja, wojna w Ukrainie, pandemia koronawirusa.

Reklama

Rada Miasta Lublin na najbliższej sesji (26 maja) będzie głosować nad uchwałą w sprawie opłat "za usługi przewozowe osób środkami lokalnego transportu zbiorowego zlecane przez Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie". W związku z tym bilety za autobusy i trolejbusy mają podrożeć.

Przykładowo: bilet jednoprzejazdowy normalny ma kosztować 4,60 zł, a ulgowy 2,30 zł, bilet 15-minutowy odpowiednio 3 i 1,50 zł, 24-godzinny 13,20 i 6,60 zł. Ma zmienić się też cennik biletów kupowanych za pośrednictwem aplikacji mobilnej LUBIKA, dzięki której można płacić za tyle przystanków, ile się przejedzie. Opłata np. za pierwszy przystanek, po zmianych i w przypadku biletu normalnego ma wynieść 0,86 zł, a w przypadku ulgowego 0,43 zł. Natomiast np. bilet 30-dniowy imienny pozwalający na jeżdżenie w 1 i 2 drugiej strefie ma kosztować 188 zł (normalny) i 94 zł (ulgowy). Za taki bileet mniej zapłacą posiadacze Lubelskiej Karty Miejskiej, która uprawnia do zniżek. Dla takiach osób przewidziano cenę 96 zł za normalny i 48 zł za ulgowy.

Utrzymanie komunikacji należy do zadań gminy i finansowane jest z budżetu Gminy Lublin.

- Należy podnieść, że budżet gminy Lublin na rok 2022 jest jednym z najtrudniejszych do zbilansowania w całej historii samorządu. Wynika to z niekorzystnych zmian makroekonomicznych, (niezależnych i niepożądanych przez samorządy) wprowadzonych w systemie podatkowym od 2019 r. oraz w ramach tzw. Polskiego Ładu. Tylko z tytułu wpływów z udziałów w PIT ubytek dochodów miasta wyniesie w 2022r. według szacunków Ministerstwa Finansów ok. 147 mln zł (przy planowanej przez Ministerstwo Finansów tylko częściowej rekompensacie w formie dodatkowej subwencji w wysokości 82 mln zł) - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Oprócz tego, nadal odczuwane są ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa i zmniejszone z tytułu m.in. sprzedaży biletów wpływy do budżetu. Jest to spadek o 42% wartości sprzedaży biletów w 2020 r.  w stosunku do 2019 r. i  9% wzrost w 2021 r. w stosunku do 2020 r. , co stanowi 37% spadek wpływów w stosunku do 2019 r. Założony przez Gminę Lublin w Planie Transportowym wskaźnik pokrycia kosztów usług transportowych wpływami z biletów, na poziomie 50%, w roku 2021 - wyniósł 25%. 

- Dodatkowo sytuację pogarsza wysoka inflacja, pogłębiona trwającą wojną na Ukrainie. Zgodnie z informacją podaną przez GUS wysokość inflacji ogółem w marcu 2022r., licząc rok do roku, wyniosła 10,9%, z czego wzrost dotyczący nośników energii wyniósł 23,9 %, a paliw aż 33,5 %. Te dwa ostatnie wskaźniki to składowe, które wpływają bezpośrednio na koszty funkcjonowania komunikacji. Porównując I kwartał 2022 r. do analogicznego okresu 2021r. koszt paliwa (ON) w wzkm MPK wzrósł z 1,98 zł na 2,57 zł to jest o 29 %, a koszt energii trakcyjnej z 1,53 zł do 1,64 zł czyli 7% - czytamy dalej w uzasadnieniu.

Podkreslono również, że należy spodziewać się dalszego znacznego wzrostu cen energii elektrycznej. Zgodnie z ofertami, które zostały złożone w postępowaniu przetargowym na dostawy energii dla MPK od lipca nastąpi wzrost cen energii w wysokości ok. 246 %. Z kolei wzrost cen paliw wymusza waloryzację stawek za wzkm płaconych przewoźnikom realizującym przewozy w lubelskiej komunikacji miejskiej.

- Na wzrost kosztów utrzymania komunikacji ma też wpływ konieczność zwiększenia wynagrodzeń m.in. dla kierowców, wynikająca z wzrostu płacy minimalnej a także z deficytu kierowców na rynku, co wiąże się niejednokrotnie z koniecznością ich zatrudniania w godzinach nadliczbowych - napisano w uzasdnieniu. - Wszystkie powyższe czynniki powodują konieczność wprowadzenia zmian w cenach biletów obowiązujących w lubelskiej komunikacji miejskiej, które mają za zadanie równoważyć budżet komunikacji miejskiej.

Zmiany mają wejść w życie nie wcześniej niż 1 lipca.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy